Łazienka jest pomieszczeniem, w którym każdy z domowników jest przynajmniej kilka razy w ciągu dnia. Na co dzień się o tym nie myśli, jednak kryje się tam wiele zagrożeń, na które warto uważać i przed którymi warto się zabezpieczyć. Bezpieczna łazienka – jak ją stworzyć? 

Zimna woda zdrowia doda?

Najczęściej używanym związkiem chemicznym (H2O) w łazience jest woda. Pomimo wielu korzyści, jakie płyną z jej zastosowania, przyczynia się także do wielu niebezpieczeństw. To właśnie woda rozlana na podłodze jest najczęstszą przyczyną poślizgnięć. Wystarczy chwila nieuwagi podczas wychodzenia spod prysznica czy z wanny i upadek gwarantowany. A kiedy się poślizgniemy, możemy uderzyć o coś głową albo złamać lub skręcić jakąś część ciała, a tego przecież nie chcemy. Woda może być także przyczyną oparzenia – kiedy na przykład użyjemy albo włożymy rękę do zbyt gorącej wody albo dotkniemy rozgrzanej rury. W wodzie można się też utopić – jeśli zrobimy sobie zbyt gorącą kąpiel i na przykład zaśniemy na chwilę w wannie. Wodą możemy się także zakrztusić, na przykład podczas mycia zębów. Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, jednak warto przed nimi przestrzec.

W 1994 roku zwyciężczyni konkursu Miss Polonia niestety zmarła podczas mycia w łazience. Uległa porażeniu prądem, kiedy suszarka do włosów wpadła jej do wanny w czasie brania kąpieli. Wystarczyła chwila nieuwagi, aby doszło do tragicznego wypadku. Warto pamiętać o tym, aby w łazience zachować najwyższą ostrożność, czai się tam wiele niebezpieczeństw, o których na co dzień nie myślimy.

Zadbaj o bezpieczeństwo na etapie projektowania

Gdy wprowadzamy się do nowego domu czy mieszkania, już na etapie projektowania możemy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo w łazience. Wybierając płytki, lepiej skłonić się do zakupu tych z wysokim parametrem antypoślizgowości. Na każdym opakowaniu z płytkami znajduje się informacja o skali antypoślizgowej. Jest ona podawana od R9 do R13, gdzie R13 oznacza, że płytka jest najmniej śliska. W warunkach domowych płytki z oznaczeniem R9 powinny wystarczyć, jednak warto zainwestować w te ze wskaźnikiem chociażby R10. Ważne jest także zwrócenie uwagi na to, jaki prysznic wybieramy do łazienki. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest ten bez brodzika – nie dość, że zmniejsza ryzyko poślizgnięcia podczas wchodzenia i wychodzenia z niego, to jeszcze dodatkowo ułatwia utrzymanie czystości i wygląda bardziej estetycznie i nowocześnie. Podczas robienia łazienki warto przypilnować także tego, aby nie było żadnych ostrych rogów i krawędzi, na przykład na płytkach.

Bezpieczna łazienka dla seniora

Warto pamiętać o tym, że z łazienki korzystają także osoby starsze. Oprócz tego, że szybciej się męczą, są też mniej sprawne, przez co ryzyko upadku wzrasta. W jaki sposób ułatwić im korzystanie z łazienki? Przede wszystkim montując odpowiednie uchwyty – zwłaszcza obok wanny czy prysznica oraz przy toalecie. Dobrze jest także zamontować w wannie lub w kabinie prysznicowej specjalne krzesło, dzięki któremu osoby starsze będą mogły myć się na siedząco. Ciekawym pomysłem na łazienkę, z której korzysta senior, jest także prysznic bez brodzika oraz wejście do łazienki bez progów. Warto wyposażyć to pomieszczenie w maty antypoślizgowe – zarówno na podłodze, jak i w wannie czy kabinie.

Łazienka bezpieczna dla małego dziecka

Każdy, kto ma małe dziecko, wie, że wystarczy tylko chwila nieuwagi, żeby maluch zrobił coś, czego byśmy nie chcieli. W domu czyha na niego naprawdę wiele niebezpieczeństw. Wielu z nich możemy uniknąć, stosując odpowiednie zabezpieczenia. O właściwej ochronie musimy pamiętać także podczas urządzania łazienki. Poza ostrymi krawędziami oraz śliską podłogą, musimy pamiętać, że znajduje się tam także wiele substancji chemicznych różnego rodzaju. Jednymi z nich są substancje żrące, których kontakt ze skórą czy z oczami powoduje bardzo silne podrażnienia i często nieodwracalne skutki. Dzieci są jeszcze bardziej wrażliwe na takie rzeczy, więc powinno się im zapewnić odpowiednią ochronę. Możemy to zrobić na przykład układając niebezpieczne substancje, między innymi te do sprzątania łazienki, na górnych półkach, do których dziecko nie ma szansy się dostać. Jeśli nasze dziecko jest jeszcze bardzo małe, powinniśmy cały czas mieć je na oku, ponieważ nawet jeśli zabierze zwykły szampon czy żel pod prysznic i wykorzysta w niewłaściwy sposób, na przykład wypije, to również może się to okazać bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia. Jeśli mamy trochę starsze dziecko, musimy mu dokładnie wyjaśnić, co może, a czego nie może robić w łazience. Dodatkowo, jeśli nasza pociecha zaczęła sama myć zęby, prawdopodobnie będzie potrzebny specjalny stołek, na którym będzie stawać, aby dosięgnąć do zlewu czy szafek. Warto wtedy zadbać o to, aby był on antypoślizgowy.

O czym jeszcze warto pamiętać, urządzając łazienkę?

Jeśli chcemy sprawić, żeby nasza łazienka była bardziej bezpieczna, musimy także zwrócić uwagę na gniazdka elektryczne. Mogą być one sporym zagrożeniem, zwłaszcza dla dziecka. Najlepiej jest kupić gniazdka z plastikowymi osłonkami – wtedy jest mniejsze ryzyko, że dziecko włoży do nich na przykład palce czy kredki albo że zachlapią się wodą. Warto także dbać o to, żeby po każdym zachlapaniu podłogi przetrzeć ją szmatką, tak aby było mniejsze ryzyko poślizgnięcia. Pamiętajmy o tym, że nawet najbardziej bezpieczna łazienka to także ogromne zbiorowisko zarazków i bakterii! Jeśli chcemy mieć łazienkę czystą i higieniczną, dbajmy o regularne utrzymanie porządku.