Dla dorosłych początek roku to czas, kiedy muszą zmierzyć się z wieloma wyzwaniami zawodowymi. U dzieci jednak jest zupełnie odwrotnie – po przerwie świątecznej czekają je jeszcze ferie zimowe. Warto nieco szybciej zaplanować swojemu dziecku atrakcje na te dwa tygodnie, nie zapominając jednocześnie o kwestiach bezpieczeństwa. W jaki sposób zadbać o bezpieczne ferie zimowe dla swojej pociechy?

Bezpieczny wyjazd na ferie

Ferie zimowe to czas, kiedy wiele dzieci wyjeżdża na różnego typu obozy czy wycieczki, organizowane przez szkoły lub przez biura podróży. Rodzice, którzy zdecydują się na ofertę biura podróży, powinni dokładnie je sprawdzić. Przede wszystkim należy upewnić się, czy wyjazd jest zgłoszony do kuratorium oświaty. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Oprócz tego sprawdź dokładny plan wycieczki – dzięki temu będziesz wiedział, co robi Twoje dziecko i kiedy możesz się z nim swobodnie kontaktować.

Przed wyjazdem dziecka warto przypomnieć mu o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim wyjaśnij mu, jak ważne jest unikanie zamarzniętych zbiorników wodnych. Ustal również, z kim ma się kontaktować, kiedy wydarzy się coś złego. Warto również przypomnieć dziecku o konieczności zakładania ciepłych ubrań – szczególnie jeśli pogoda nie rozpieszcza.

Ferie w domu – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Wiele dzieci spędza ferie w domu. W tym przypadku również warto zadbać o bezpieczeństwo, szczególnie jeśli starsze dziecko pozostanie w domu samo. Przede wszystkim należy ustalić z nim plan dnia – dzięki temu nie będzie znudzone. Jeśli dziecko dużo czas spędza na placu zabaw, przypomnij mu o kwestiach bezpieczeństwa – o konieczności unikania zamarzniętych zbiorników wodnych, jeśli takie znajdują się w pobliżu, o ostrożności podczas zabawy śnieżkami czy też o tym, aby zjeżdżać na sankach wyłącznie w miejscach oddalonych od ulicy.

Jeśli dziecko spędza ferie w mieście, warto poszukać mu rozrywek. Do dyspozycji są między innymi półkolonie – dzięki nim dziecko może spędzić kilka godzin dziennie na dobrej zabawie. Warto wysłać dziecko na półkolonie razem z jego najbliższym kolegą czy innym dzieckiem z rodziny – dzięki temu nie będzie czuło się osamotnione. W wielu miastach w okresie ferii zimowych organizowane są rozrywki dla dzieci, takie jak zajęcia sportowe czy artystyczne. Warto znaleźć coś, co odpowiada upodobaniom dziecka.

Bezpieczne ferie zimowe – podstawowe zasady

W czasie ferii zimowych należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku małych dzieci. Najważniejsze z nich to:

  • unikanie otwartych zbiorników wodnych – nawet przy ujemnej temperaturze mogą być bardzo niebezpieczne;
  • zjeżdżanie na sankach wyłącznie w miejscach, które oddalone są od ruchu drogowego;
  • dbanie o ostrożność w czasie walki na śnieżki – nie mogą być zbyt twarde, nie należy celować w twarz, tylko raczej w nogi;
  • należy wracać do domu przed zapadnięciem zmroku;
  • organizowanie kuligów dozwolone jest tylko poza obszarem dróg publicznych;
  • należy ubierać się adekwatnie do temperatury panującej na zewnątrz;
  • warto pamiętać o odblaskach – zimą widoczność jest bardzo ograniczona.

Bezpieczne ferie zimowe – podsumowanie

Ferie zimowe to dla dzieci czas odpoczynku i zabawy. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przypominać dziecku, jak powinno się zachowywać podczas zabawy na śniegu czy podczas wyjazdów. Warto również zaplanować dziecku czas w taki sposób, aby mogło jak najlepiej wykorzystać ferie – nie tylko na zabawę, ale też na rozwijanie swoich dziecięcych pasji.

 

Facebook Comments