Lato w pełni! Dla wielu z nas ulubioną rozrywką jest wypoczynek nad wodą. Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy nad morze, nad jezioro, a w przypadku prawdziwych szczęściarzy – odpoczywamy nad oceanem, warto znać podstawowe zasady, dzięki którym będziemy naprawdę bezpieczni. Poznaj podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą i ciesz się nie tylko wspaniałą rozrywką, ale też spokojem ducha!

Kąpiel? Tak, ale nie wszędzie

Dla wielu osób kąpiel w jeziorze czy w morzu to kwintesencja wakacyjnego wypoczynku. Niestety nie każde miejsce nadaje się do pływania. Podstawową zasadą bezpiecznych wakacji nad wodą jest rozsądny dobór miejsca – należy wybierać jedynie strzeżone kąpieliska. Niezależnie od tego, jak dobrym pływakiem jesteś, wypadki w wodzie to realne zagrożenie. Prądy wodne czy nagłe skurcze to ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa – korzystanie z kąpieliska, strzeżonego przez profesjonalnego ratownika, to dla Ciebie gwarancja otrzymania pomocy w nieoczekiwanych sytuacjach. Na strzeżonych kąpieliskach znajdziesz tablice ze szczegółowymi informacjami na temat obecnych warunków i temperatury wody. Dodatkową informacją są flagi – biała oznacza, że można pływać, a czerwona, że jest to niemożliwe. Ponadto kąpieliska posiadają swoje regulaminy. Warto się z nimi zapoznać, aby nie narazić się na niebezpieczeństwo lub nieprzyjemności. Kąpiel w niestrzeżonym miejscu nigdy nie jest dobrym pomysłem – pamiętaj o tym, a będziesz mógł cieszyć się bezpiecznymi wakacjami nad wodą.

Na plaży słońce praży…

Być może zdarzyła Ci się kiedyś następująca sytuacja – po całym dniu spędzonym na plaży wróciłeś do domu z zaczerwienioną skórą, a uczucie pieczenia towarzyszyło Ci przez kilka dni? Słońce na plaży jest bardzo intensywne, dlatego należy używać specjalnych kremów z filtrem UV. Im wyższy filtr, tym lepsza ochrona dla Twojej skóry. Jeśli po raz pierwszy w tym roku spędzisz cały dzień na słońcu, zastosuj krem z filtrem 30 lub 50. Pamiętaj również o nakryciu głowy – sprawdzi się biała czapka lub kapelusz, ponieważ doskonale odbiją one promienie światła. Kiedy jesteś bardzo rozgrzany po wypoczynku na plaży, nie wbiegaj i nie skacz do wody. Lepiej jest chłodzić się stopniowo, aby organizm nie przeżyl wstrząsu. Warto również unikać przebywania na plaży między godziną 12 a 16 – promieniowanie jest wtedy najbardziej niebezpieczne. W tym czasie warto zrobić sobie krótką przerwę od plażowania i wybrać się na obiad lub na spacer do pobliskiego lasu. Dzięki temu Twoja skóra będzie bezpieczna, a Ty zdrowy!

Pamiętaj o rozsądku

Plażowanie to dla wielu osób prawdziwy popis braku rozsądku. Pierwszym przykładem jest z pewnością picie alkoholu na plaży, a następnie… wchodzenie do wody. Takie zachowanie może skutkować dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Podobnie jest w przypadku pływania po spożyciu posiłku – grozi ono wystąpieniem kolki jelitowej, która błyskawicznie uniemożliwi Ci utrzymanie się na powierzchni. O wiele lepiej jest popływać, a później udać się na obiad lub – jeśli zechcesz – sięgnąć po zimne piwo. Pływanie po alkoholu jest niedopuszczalne – to jedna z najważniejszych zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Kolejna rzecz to skakanie do wody – niestety nie każdy z nas jest wytrawnym skoczkiem i pływakiem, dlatego spektakularne akrobacje warto zostawić profesjonalistom. Krótki popis, a następnie uszkodzenie kręgosłupa…? Zdecydowanie nie jest to tego warte.

Zwróć uwagę na pogodę

Zanim wybierzesz się na plażę, sprawdź prognozę pogody. O ile niewielki deszcz nie zaszkodzi, o tyle burza może być potężnym zagrożeniem. Warto wiedzieć, że uderzenie pioruna w wodę jest odczuwalne w promieniu wielu kilometrów, przez co może zagrozić Twojemu zdrowiu i życiu. Kiedy tylko zauważysz, że pogoda szybko się pogarsza – szczególnie nad morze, ponieważ słona woda lepiej przewodzi elektryczność – oddal się w bezpieczne miejsce.

Uwaga na złodzieja!

Plaża pełna zrelaksowanych osób, które cieszą się wypoczynkiem. To doskonała okazja dla złodzieja! Tłum ludzi pozwala im na niezauważone przywłaszczenie sobie cudzej własności. Aby tego uniknąć, nie zabieraj nad wodę żadnych wartościowych rzeczy. Lepiej jest zostawić je w domu lub w specjalnej skrytce w samochodzie – choć często właściciele aut o tym nie wiedzą, większość modeli wyposażona jest w schowki pod podłogą. Nie warto brać na plażę portfela i telefonu – wystarczy Ci kilka złotych w kieszeni torby plażowej. Przy okazji to dobry odpoczynek dla osób, które zbyt często korzystają ze smartfonów! Kiedy idziesz do wody z całą rodziną, warto poprosić kogoś o popilnowanie rzeczy – możesz wspomnieć, że później odwdzięczysz się tym samym. Dzięki temu zyskasz dodatkową ochronę dla swoich plażowych drobiazgów.

Bezpieczne wakacje nad wodą – podsumowanie

Wypoczynek na plaży to wspaniały sposób na spędzenie czasu – nie bez powodu czekamy na to przez całą zimę! Nie należy jednak zapominać, że otwarte zbiorniki wodne mogą być niebezpieczne – na szczęście odrobina rozsądku i zastosowanie się do wymienionych zasad pozwoli Ci uniknąć wypadków i nieprzyjemnych sytuacji. A zatem – udanego plażowania!

Facebook Comments