Dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać o pozytywnym wpływie obecności psa w rodzinie na najmłodszych domowników.  Towarzystwo psa stymuluje rozwój emocjonalny dziecka, a dzięki bezwarunkowej psiej miłości, buduje także poczucie własnej wartości i otwartość. Częstym argumentem przeciw decyzji o przyjęciu pod nasz dach psa jest niewielki metraż. Nic dziwnego, w końcu pies, podobnie jak człowiek, dla pełnego komfortu potrzebuje własnej przestrzeni… Dziś podpowiemy, jak dziecko i pies mogą razem żyć w zgodzie na niewielkim metrażu. 

Po pierwsze – przygotuj się na nowego domownika

Często zapominamy, że pies, choć uważany za najlepszego przyjaciela człowieka, ma zupełnie inne potrzeby. Decydując się na psa musimy o nich pamiętać, by wszystko przebiegło pozytywnie i nie odbiło się na zwierzaku. Aby Twoje dziecko i pies żyły w przyjaźni, wprowadzenie psiaka do domu musi być starannie przygotowane. Jeśli masz w domu niemowlaka, bądź wracasz z nim ze szpitala do mieszkania, w którym czeka czworonożny domownik, pozwól psu oswoić się z maluchem, pamiętając że poznaje on świat przez wąchanie. Dlatego niech śmiało obwącha rzeczy dziecka i je samo. Dziecku, także starszemu, pozwól za to pogłaskać psiaka, ucząc od pierwszych chwil jak go można dotykać nie robiąc mu przy tym krzywdy. Już od pierwszych miesięcy maluch powinien uczyć się odpowiedzialności i wrażliwości do psiaka. Pamiętaj także, że nawet najdelikatniejszy i najspokojniejszy pies potrafi zareagować nerwowo, więc zawsze dbaj o to, by dziecko i pies spędzały razem czas wyłącznie pod opieką dorosłych.

Po drugie – każdy potrzebuje własnej przestrzeni

Psy, podobnie jak ludzie, są różne, wszystkie jednak lubią jasne schematy. Dzieci natomiast są w swoich zachowaniach nieprzewidywalne. Ważne, by czworonożny domownik miał swoje miejsce, do którego w każdej chwili będziesz mógł go wysłać komendą “do siebie” lub wycofa się do niego sam, gdy poczuje zmęczenie. Nie zapomnij więc, by dać psiakowi przestrzeń, gdzie będzie mógł spokojnie odpocząć od domowego zgiełku. Co prawda przy małym metrażu Twoje możliwości są ograniczone, jednak grunt to dobra organizacja lokum. Świetnym azylem dla Twojego psa może być np. klatka kennelowa. To miejsce, w którym Twój psiak może spać, schronić w stresującej sytuacji albo świadomie uniknąć kontaktu z innymi ludźmi, np. dziećmi. Jeśli nie chcesz jednak klatki lub po prostu nie masz na nią miejsca, zainwestuj w zwykłe posłanie dla psiaka – na przykład w specjalne legowisko. Pamiętaj, aby umieścić ją w stałym miejscu – psy bardzo cenią sobie rutynę i możliwość odpoczynku z dala od centrum zabawy dziecka, jednakże nie w zupełnym odosobnieniu- zapewnij  psu bezpieczne miejsce  i dobry punkt obserwacyjny.

Po trzecie – wyznacz granice

Przyjaźń w relacji dziecko i pies jest możliwa i bardzo wartościowa. Aby uniknąć niepotrzebnych zgrzytów, musisz wyznaczyć pewne granice. Twoje dziecko musi być świadome, że  pies odczuwa ból, strach, głód i  przede wszystkim – nie jest zabawką. Musisz wytłumaczyć maluchowi, by nie ruszał psa jak ten śpi czy jest w złym nastroju. Psiak natomiast musi wiedzieć, że nie wolno mu bawić się zabawkami dziecka czy skakać na nie.

Pamiętaj, aby dziecko i pies zawsze przebywali na wspólnej przestrzeni pod opieką dorosłych. Każde z nich, a w szczególności psiak, powinno mieć możliwość wycofania się do siebie i odpoczynku w samotności.

Facebook Comments