Każdy z nas ma w domu cenne przedmioty, które należy przechowywać w odpowiedni sposób. Mogą to być pieniądze, biżuteria, kosztowności, a także ważne papiery. Niektóre z tych rzeczy mogą stać się doskonałym łupem dla potencjalnych włamywaczy. Jak przechowywać cenne przedmioty, aby skutecznie ochronić je przed kradzieżą, a także przed zniszczeniem?

Sejf  najbezpieczniejszy sposób na przechowywanie cennych przedmiotów

Pierwszą rzeczą, o której myślimy w kontekście przechowywania wartościowych przedmiotów, jest oczywiście sejf. To z pewnością najbardziej skuteczny sposób na ochronę kosztowności przed włamywaczami. Kupując sejf, nie warto wybierać najtańszego. Ceny wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wybór sejfu domowego zależy oczywiście od wartości przedmiotów, które chcemy w nim przechowywać. Wybierając sejf, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • sejf powinien być zakotwiczony do podłoża – dzięki temu złodziej nie będzie mógł go ukraść,
  • najlepiej sprawdzi się sejm zabezpieczony szyfrem – w przypadku sejfów zamykanych na klucz, złodziej może łatwiej się do niego dostać,
  • sejf warto umieścić w nieoczywistym miejscu, w którym trudno będzie go znaleźć – dzięki temu złodziej może nawet nie domyślić się, że w domu lub w mieszkaniu ukryty jest sejf.

Jeśli chcesz zabezpieczyć cenne przedmioty, ale nie potrzebujesz sejfu, możesz kupić specjalną metalową skrytkę. Doskonale sprawdzi się do przechowywania gotówki, biżuterii czy papierów wartościowych i dokumentów.

Domowe skrytki – jakie będą najlepsze?

Jeśli nie chcesz kupować sejfu lub metalowej skrytki, możesz wykorzystać niektóre miejsca w domu. Świetnie sprawdzi się pokój dziecięcy. Większość złodziei omija to pomieszczenie, ponieważ zakłada, że dzieci nie posiadają żadnych wartościowych przedmiotów. Dodatkowo chaos, który często panuje w pokoju dziecka, również nie skłania złodzieja do poszukiwań.

Wiele osób przechowuje kosztowności w zamrażarce. Tego typu metoda może być dobrym rozwiązaniem, jednak należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkich przedmioty należy dobrze zabezpieczyć przed zniszczeniem – na przykład szczelnie owijając je folią.

Gdzie nie trzymać cennych przedmiotów?

Doświadczeni złodzieje doskonale znają miejsca, w których najczęściej ukrywamy wartościowe przedmioty. Z reguły chowamy je w pościeli, za telewizorem lub za obrazem, za szafą, w  materacu lub w specjalnie przygotowanym schowku w książce. Takich miejsc należy unikać – w przypadku włamania złodziej zacznie szukać właśnie w tych miejscach. Często zdarza się także, że biżuteria przechowywana jest w pojemnikach po żywności lub z słoiku z cukrem. Większość włamywaczy dokładnie przeszuka kuchenne zakamarki, w tym szuflady czy niewielkie szafki.

Gdzie ukryć wartościowe rzeczy?

Przez wieki najbardziej bezpiecznym miejscem, w którym przechowywano cenne przedmioty, był – ogródek. Wystarczyło dokładnie zabezpieczyć wartościowe rzeczy, na przykład włożyć je do pojemnika i owinąć folią, a następnie wykopać niewielki dołek, zasypać go ziemią i gotowe. Takie rozwiązanie nadal jest często praktykowane – posiadacze ogródka powinni je rozważyć.

Osoby, które nie mają ogrodu, mogą wykorzystać inne metody. Ciekawym pomysłem może być ukrycie wartościowych przedmiotów w starych urządzeniach elektronicznych. Pierścionki można schować w obudowie telefonu, którego nie używa się od lat – z pewnością nie będzie on zbyt kuszący dla złodzieja. W przypadku większych przedmiotów sprawdzą się nagrywarki czy obudowy komputera. Dobrym pomysłem może być także przechowywanie kosztowności w opakowaniach po zużytych kosmetykach – należy jednak szczelnie owinąć je folią.

Podsumowanie – jak przechowywać cenne przedmioty?

Podstawową zasadą, którą należy się kierować, jest oczywiście przechowywanie rzeczy wartościowych w różnych miejscach. Nawet jeśli włamywaczowi uda się namierzyć jedno lub dwa z nich, nie ukradnie on całego majątku. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, gdzie schowało się cenne przedmioty, tak aby przypadkiem nie wyrzucić ich podczas generalnego sprzątania. Dotyczy to w szczególności opakowań po starych kosmetykach czy nieużywanego sprzętu elektronicznego. Część majątku warto także przechowywać w skrytce bankowej – takie rozwiązanie nie kosztuje dużo, a jest bardzo skutecznym sposobem na uchronienie rzeczy przed kradzieżą.

Facebook Comments