Narodziny dziecka to jeden z najważniejszych momentów w życiu całej rodziny. Podświadomie chcemy, żeby było idealnie. Po okresie ciąży przepełnionym radością i niepokojem o małego człowieka, w końcu możemy go powitać w naszym domu. Wózek, fotelik samochodowy, zabawki, kołyski – to wszystko już mamy, ale czy nasze mieszkanie jest gotowe na powitanie noworodka?  Dowiedz się, jak przystosować dom do potrzeb maluszka i jakie zmiany wprowadzić, żeby otoczenie dziecka było bezpieczne.

Remont i odnowienie mieszkania

Przed narodzinami dziecka warto odświeżyć nieco mieszkanie – odmalować ściany, powyrzucać niepotrzebne rzeczy i usunąć kurze z miejsc, w które rzadko zaglądamy. Wszelkie tego typu prace warto wykonać odpowiednio wcześniej (najlepiej kilka miesięcy przed planowaną datą porodu), aby np. zapach farby i chemii czyszczącej wywietrzał.

Przygotowanie kącika dla dziecka

Kącik dla dziecka w pierwszych dniach jego życia to przede wszystkim łóżeczko (najlepiej drewniane z obniżanym dnem i wyjmowanymi szczebelkami – starczy na dłużej) i przewijak. Ważne, żeby przewijak był stabilny, a potrzebne rzeczy (np. pieluszki, ubranka, chusteczki nawilżane, maści) pod ręką tak, aby nie zostawiać dziecka bez nadzoru. Pamiętaj, aby łóżeczko nie stało bezpośrednio przy grzejniku lub przy oknie.

Powietrze w otoczeniu dziecka

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na urządzenie oddzielnego pokoju dla dziecka, czy wstawienie łóżeczka do sypialni rodziców, zrezygnujmy z puszystych dywanów i zadbajmy o odpowiednią wilgotność powietrza (np. poprzez umieszczenie nawilżacza powietrza w pokoju). W pomieszczeniu, w którym przebywa małe dziecko, nie stosujmy też odświeżaczy powietrza w sprayu lub podłączanych do kontaktu. Mogą podrażnić delikatne śluzówki dziecka lub wywołać reakcję alergiczną.

Porządki

Stosowanie wszelkich środków czystości nie jest wskazane, gdy w domu pojawia się noworodek. Jeżeli, chcielibyśmy by w domu roznosił się świeży zapach płynu do podłóg lub do mycia okien, zastanówmy się czy nie jest drażniący dla dziecka. Mebelki najlepiej zmywać wodą z mydłem, a przewijak czy podłogę łagodnym preparatem przeznaczonym do powierzchni, z którymi dziecko może mieć kontakt.

Zabezpieczenia w mieszkaniu

Choć wszelkie zabezpieczenia będą nam potrzebne dopiero jak dziecko zacznie pełzać, siadać i raczkować, nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę. Jeżeli przed narodzinami planujemy przemeblowanie lub remont, tego typu prace adaptacyjne możemy wykonać na tym etapie. Obowiązkowo należy zabezpieczyć gniazdka elektryczne będące w zasięgu rąk dziecka (w sprzedaży są specjalne zaślepki uniemożliwiające porażenie prądem). Wszelkie drobne przedmioty (np. śrubki, guziki) najlepiej schować do zamkniętych pojemników i ustawić na wyższych poziomach mebli. Regały i meblościanki przymocuj na stałe do ściany, gdyż mogą zostać wykorzystane przez maluszka podczas pierwszych kroczków jako podpora lub świetny obiekt do wspinaczki. Kanty mebli możesz zabezpieczyć poprzez umieszczenie specjalnych nakładek.

Oczekiwanie na nowego członka rodziny

Kiedy już wszystko jest przygotowane na powitanie nowego członka rodziny, ciesz się spokojnie czasem oczekiwania, a już po narodzinach, w miarę rozwoju juniora obserwuj co może wymagać jeszcze Twojej interwencji i dokonania ewentualnych zmian w mieszkaniu. Kreatywność Twojej pociechy jeszcze nieraz Cię zaskoczy!

 

 

 

Facebook Comments