Większość z nas śpi ok. 8-9 godzin na dobę, części z nas wystarcza 7-8 godzin. Inni uważają, że potrzebują jeszcze mniej nocnego wypoczynku, chociaż jest to już zdecydowanie poniżej normy. Standardowo człowiek przesypia w ciągu życia około 20 lat. Noworodek potrzebuje około 18 godzin snu na dobę i w miarę dorastania potrzebuje go coraz mniej. Każdy z nas jednak, niezależnie od etapu swojego życia, chce cieszyć się komfortem snu. Jak urządzić wnętrze sypialni, aby nasz sen był spokojny i relaksujący?

Odcienie relaksu

Dobrze, aby sypialnia była miejscem wyciszenia i relaksu, dlatego należy unikać ostrych, wyrazistych kolorów i postawić na odcienie neutralne i ciepłe – czysta biel, beż lub przytłumiony róż.  Dla wielbicieli mocnych kolorów, proponujemy dodatki i akcesoria o żywych kolorach (poduszki, świeczniki, ramki na zdjęcia).

Przytulne drewno

Drewniane wnętrze (podłogi, meble, a nawet ściany) pomieszczenia daje ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Doskonale komponuje się z naturalnymi materiałami jak len i bawełna. Należy unikać wykładzin i dywanów, gdyż zbiera się na nich kurz. Jeżeli chodzi o ilość mebli i dodatków, najlepiej postawić na prostotę i minimalizm. Sypialnia dobrze wygląda, jeśli jest urządzona symetrycznie (takie same dodatki po każdej stronie łóżka).

Dekoracje i dodatki

Unikalny klimat możemy stworzyć w sypialni dbając o oświetlenie, pościel i poduszki (można zagrać kształtem, kolorem i teksturą). Poduszka ma za zadanie podpierać kręgosłup (kręgosłup w czasie spania jest prosty, ciało podparte na odcinku szyjnym) oraz powinna dostosowywać się kształtem do głowy i kręgosłupa. Kołdra to już kwestia indywidualnych preferencji, istnieją ze sztucznym wypełnieniem, wypełnione pierzem i puchem lub wełniane. Te pierwsze, lekkie i przewiewne, te ostatnie natomiast delikatne i miękkie. Polecane tkaniny na pościel to bawełna, len, kora lub flanela.

Uspokajający zapach

Prawdopodobnie najbardziej wycisza zapach lawendowy (w formie olejku). Polecane są także kojące zapachy limonki, bawełny i róży.

Mały metraż to nie problem

Choć wydaje się, że w małych mieszkaniach wydzielenie oddzielnego miejsca na sen jest niemożliwe, ciekawym i praktycznym rozwiązaniem pozostaje antresola – czyli łóżko zawieszone na podwyższeniu, do którego wchodzi się po drabinie. To daje nie tylko dodatkową powierzchnię na dole, ale także pozwala na stworzenie miejsca na kształt sypialni.

Ważne wyciszenie

Nawet najlepiej urządzona sypialnia nie polepszy nam komfortu snu, jeżeli nie zadbamy o odpowiednie wyciszenie przed snem, np. poprzez relaksującą kąpiel, ciepłą herbatę lub dobrą lekturę.

 

 

Facebook Comments