Śnieg – biały, niebezpieczny puch.

Śnieg cieszy dzieci i powoduje, że zima jest w naszym odczuciu prawdziwą zimą.  Niestety, jak podaje Państwowa Straż Pożarna jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. To ogromne obciążenie dla konstrukcji  budynku i zagrożenie dla ludzi, którzy w nim się znajdują lub w jego pobliżu. Między innymi właśnie duży napór śniegu doprowadził w 2006 r. do zawalenia się dachu hali Międzynarodowych Targów Katowickich podczas wystawy. Zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.

Z czym kojarzy się Wam termin przedwiośnie?

No właśnie, obecnie bardziej z losami Cezarego Baryki z powieści Stefana Żeromskiego niż z przejściową porą roku poprzedzającą wiosnę.  W dzisiejszych czasach zatarły się granice pomiędzy porami roku. Pogoda zmienia się gwałtownie, a klimatolodzy biją na alarm. To, co kiedyś nazywano anomalią pogodową staje się niebezpieczną normą. W lutym 2010 r. Polskę nawiedził orkan Xynthia z prędkością wiatru ponad 140 km/h. Mimo silnych podmuchów w Sudetach i na Podhalu – na szczęście obyło się bez ofiar. W styczniu 2017 r. potężny wiatr orkanu Fryderyk niszczył  domy w zachodniej Polsce. Kto wcześniej słyszał o tego typu zjawiskach? Wichura, silny wiatr, trąba powietrzna, ale orkan? Strażacy wyjeżdżali do zgłoszeń aż 700 razy. Doszło do zranień  dwóch osób. W sumie orkan uszkodził aż 65 budynków. Wygląda na to, że musimy liczyć się z występowaniem nowych i coraz groźniejszych zjawisk pogodowych, a to tylko niektóre zmiany pogodowe.

Jak zabezpieczyć się?

Nie możemy sprawić, że anomalie pogodowe ominą naszą miejscowość, ulicę czy dom. Tym bardziej trzeba poważnie się zastanowić nie tylko czy, ale w jakim zakresie chroni nas ubezpieczenie.

Warto poświęcić kilka minut na rozmowę z agentem ubezpieczeniowym lub sprawdzenie zakresu ubezpieczenia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. A jeśli mamy ubezpieczenie domu lub mieszkania warto sprawdzić, czy polisa zabezpiecza nas przed wszelkimi zdarzeniami, które nam zagrażają oraz, czy suma ubezpieczenia (kwota, do wysokości której odpowiada ubezpieczyciel), wystarczy na pokrycie wszystkich szk

Wydatek na polisę domu czy mieszkania to zwykle kilkaset złotych rocznie.  To niewspółmiernie mało w porównaniu ze skalą zniszczeń, na które są narażone nasze domy czy mieszkania.

Co powinna zawierać polisa mieszkaniowa?

  1. Okres ubezpieczenia, czyli zakres dat, w ramach których ubezpieczenie chroni nasz dom lub mieszkanie.
  2. Informację, co jest przedmiotem ubezpieczenia czyli, co jest objęte ochroną. Jeśli mamy ogrodzenie,  garaż lub budynek gospodarczy niech również będzie objęty ubezpieczeniem. Pamiętajmy, aby sprawdzić czy adres miejsca ubezpieczenia jest wpisany prawidłowo.
  3. Opis ryzyk objętych ubezpieczeniem, czyli informacje przed czym chroni nas polisa. Większość ofert ubezpieczeniowych daje możliwość elastycznego kształtowania zakresu ubezpieczenia. Ważne, by świadomie rozszerzać lub zawężać wszelkiego rodzaju opcje i dodatki. Jeśli chcemy, aby polisa mieszkaniowa chroniła nas w zakresie np. OC w życiu prywatnym upewnijmy się, że na polisie jest informacja o tym ubezpieczeniu.
Facebook Comments