Nadchodzi jesień, a Ty coraz częściej marzysz o ogniu, trzaskającym w kominku na środku Twojego salonu? Istnieje prosty sposób na to, abyś każdego wieczoru mógł delektować się ciepłem ognia – kominek elektryczny. Dowiedz się, dlaczego warto mieć elektryczny kominek w swoim domu!

Rodzaje kominków elektrycznych

Istnieje kilka rodzajów kominków elektrycznych. Podczas wyboru takiego kominka nie powinieneś kierować się ceną – zastanów się najpierw, czy ma on pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, czy może ma wspierać system ogrzewania. W tym drugim przypadku należy zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry grzewcze. Kominki elektryczne dzielą się na kilka typów. Pierwszy z nich to kominki naścienne. Montowane są na ścianie lub w specjalnej wnęce. Kominki do zabudowy wymagają zaplanowania już na etapie aranżacji mieszkania, jednak stwarzają ogromne możliwości dekoracyjne. Istnieją również kominki wolnostojące – możesz umieścić je w dowolnym miejscu, dzięki czemu nie ma konieczności zmiany ustawienia mebli. Co ciekawe, możesz również zmieniać ich ustawienie i umieszczać je w dowolnym miejscu.

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na funkcji dekoracyjnej kominka elektrycznego, możesz zdecydować się na model z efektem ognia 3D. Wykorzystanie ultradźwięków mgły wodnej pozwala na imitowanie nie tylko ognia, ale też unoszącego się nad nim dymu – dzięki temu efekt będzie bardziej realistyczny. Do wyboru masz również modele z efektem żarzącego się drewna – w ten sposób kominek elektryczny pozwoli Ci spełnić marzenie o ogniu, trzaskającym w kominku, a jednocześnie będzie całkowicie bezpieczny.

Kominki elektryczne – największe zalety

Podstawową zaletą kominków elektrycznych jest oczywiście bezpieczeństwo. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominów, nie ma tutaj prawdziwego ognia, który może zostać zaprószony lub może zapchać wentylację. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, kiedy w domu są małe dzieci.

Kolejna zaleta elektrycznych kominków to łatwość utrzymania ich w czystości. Nie musisz przynosić kolejnych kawałków drewna czy sprzątać popiołu – wystarczy sięgnąć po pilot, aby Twój salon rozświetlił ogień, a czyścisz jedynie szybkę, którą obudowany jest kominek.

Nie musisz również ingerować w instalacje wentylacyjne czy kominowe – wystarczy wybrać model kominka elektrycznego, który najbardziej Ci się podoba i umieścić go w dowolnym miejscu. Możesz również umieszczać go w dowolnym miejscu – przytulna atmosfera w sypialni? Nie ma sprawy, w kilka minut może się tam znaleźć trzaskający ogniem kominek elektryczny!

Jak wybrać kominek elektryczny?

Podczas wyboru kominka elektrycznego powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na zużycie energii elektrycznej – o wiele lepiej sprawdzą się modele energooszczędne. Dzięki temu nie będziesz musiał obawiać się wysokich rachunków za prąd – nawet wielogodzinne użytkowanie kominka elektrycznego nie wygeneruje dużych kosztów za energię. Jeżeli jednak chcesz, aby kominek pełnił również funkcję grzewczą, powinieneś dodatkowo zwrócić uwagę na takie parametry jak  moc grzewcza czy możliwości termowentylacji.

Obecnie ceny kominków elektrycznych nie są zbyt wysokie – dzięki temu coraz więcej osób może pozwolić sobie na kominek bez konieczności nadmiernego obciążania domowego budżetu. Warto zainwestować nieco więcej w kominek, który będzie służył nam przez lata. Dodatkowo należy uwzględnić sposób sterowania – pilot pozwoli Ci na wygodne włączanie i wyłączanie kominka, a timer sprawi, że urządzenie wyłączy się samodzielnie w określonym przez Ciebie momencie.

Kominki elektryczne  podsumowanie

Jak widzisz, umieszczenie w swoim salonie kominka elektrycznego nie jest ani drogie, ani problematyczne. Jeśli marzysz o ogniu, szczególnie kiedy za oknem robi się coraz zimniej, warto zdecydować się na takie urządzenie. Z pewnością sprawi ono, że Twój salon stanie się jeszcze bardziej przytulny, a wieczory w gronie rodziny nabiorą zupełnie nowej jakości!

Facebook Comments