Wielu z nas na samą myśl o sprzątaniu traci wszelkie chęci i nie wie od czego zacząć. Zwłaszcza jeśli w mieszkaniu mamy dużo niepotrzebnych przedmiotów, które nagromadziły się przez lata i tylko zajmują przestrzeń. Dzisiaj z pomocą przychodzi Marie Kondo. Jeśli chcesz, by w Twoim domu raz na zawsze zagościł porządek, sprawdź, na czym polega metoda Marie Kondo!

Filozofia KonMari

Dla wielu osób filozofia Marie Kondo – Japonki mieszkającej w Stanach – może wydawać się niezrozumiała. Jej podstawową zasadą jest to, aby otaczać się tylko takimi przedmiotami, które dają nam radość. Co to właściwie znaczy? Chodzi tu o przedmioty, dzięki którym jesteśmy szczęśliwi, mamy pozytywne skojarzenia czy miłe wspomnienia albo o rzeczy, które w jakiś sposób są dla nas ważne. A co z resztą? Te, które są nam niepotrzebne, obojętne i nie budzą żadnych miłych skojarzeń, powinniśmy jak najszybciej wyrzucić, sprzedać albo oddać. 

Japończycy bardzo emocjonalnie podchodzą do swoich przedmiotów. Chcą je darzyć odpowiednim szacunkiem. Według filozofii KonMari przed wyrzuceniem każdej rzeczy powinno się jej podziękować za wierną służbę i pożegnać. Dzięki temu łatwiej będzie nam się z nią rozstać i nie będziemy zamęczać się myślami, że może jednak powinniśmy ją zostawić. 

Metoda KonMari nie uczy nas jak dokładnie sprzątać w domu, czyli jak wytrzeć kurze, zmyć podłogi czy umyć okna. W tej metodzie chodzi przede wszystkim o organizację przestrzeni, uporządkowanie i poukładanie swoich przedmiotów. W każdym domu znalazłyby się rzeczy, które nie są potrzebne, zajmują tylko miejsce i są trzymane, bo „może kiedyś się przyda”. Czas zrobić porządek w swoim domu i życiu – sprawdź jak się do tego zabrać!

Główne zasady sprzątania według KonMari

Jedną z podstawowych zasad KonMari jest sprzątanie nie według pomieszczeń czy miejsca, a według kategorii. Co to oznacza? Zamiast sprzątać kolejno salon, kuchnię i łazienkę, powinniśmy sprzątać nasze rzeczy według pięciu kategorii: 

  • ubrania (i nie chodzi tu o ubrania z jednej szafy czy szuflady. Kiedy zabieramy się za porządkowanie naszych ubrań, powinniśmy zebrać je wszystkie w jedno miejsce i poukładać dokładnie od początku do końca),
  • książki,
  • papiery i dokumenty (tutaj ważne jest, aby poukładać je kategoriami i np. włożyć do podpisanych teczek, aby łatwo można było się w nich połapać i bez problemu odnaleźć),
  • przedmioty z wartością sentymentalną (chodzi tutaj o pamiątki czy zdjęcia, które chcemy zachować),
  • komono (są to różne akcesoria i drobiazgi, np. kosmetyki, przybory kuchenne, elektronika, płyty, małe sprzęty AGD).

O czym jeszcze należy pamiętać?

Kolejną ważną zasadą KonMari jest to, aby zadać sobie pytanie „czy sprawia mi to radość?”, kiedy bierzemy po kolei każdą rzecz do ręki. Jeśli odpowiedź brzmi „tak” – zostawiamy tę rzecz, a jeśli „nie” – pozbywamy się jej. Musimy także pamiętać o tym, aby zastanowić się, czy ta rzecz nam się jeszcze przyda, czy tylko leży i niepotrzebnie zajmuje miejsce. Warto troszczyć się o każdy centymetr swojej przestrzeni, by łatwiej dbać o porządek i mieć lepsze samopoczucie. 

Następna zasada Marie Kondo mówi o tym, aby sprzątać tylko wtedy, kiedy jesteśmy sami w domu i nikt nam nie przeszkadza. Dlaczego jest to takie ważne? Wtedy możemy w pełni skupić się na tym co robimy i na każdym przedmiocie oraz segregować rzeczy według własnego sumienia, a nie według rad bliskiej osoby. Rodzina i znajomi mogą wywierać na nas niepotrzebną presję, przez którą zostawimy dużo rzeczy, które w rzeczywistości nie są nam ani trochę potrzebne. 

Technika KonMari mówi także o tym, jak dokładnie przechowywać rzeczy w szafkach, szufladach czy na półkach. Ważne jest tutaj, by układać je pionowo, a nie jak większość z nas – poziomo. Składanie rzeczy w kostkę i układanie w wysokich stertach w szafie brzmi znajomo? Czas z tym skończyć. Marie Kondo podpowiada, w jaki sposób przechowywać ubrania pionowo. Należy układać je tak, aby otwierając szafkę czy szufladę, od razu było widać wszystkie rzeczy i dzięki temu łatwiej podjąć decyzję, co na siebie włożyć (co często w porannym pośpiechu spędza nam sen z powiek!). Najłatwiej jest układać ubrania w ten sposób w szufladach. Trudniejsze może być to w szafach czy na półkach, ponieważ chodzi o to, aby podczas wybierania rzeczy, patrzeć na nie z góry. Jest jednak sposób na rozwiązanie tego problemu – można zaopatrzyć się w kartonowe czy plastikowe pudełka albo organizery, a przestrzeń w szafach wykorzystać do innych rzeczy. 

Układanie przedmiotów według kategorii – od czego zacząć?

Aby efektywnie poukładać swoje rzeczy, należy podjąć się kolejno dwóch kroków. Pierwszym z nich jest pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów, a drugim – organizacja przestrzeni na nowo. 

Kiedy zabieramy się za przedmioty z danej kategorii, nic nie da układanie ich szafka po szafce. Musimy zebrać je w jednym miejscu, najlepiej położyć wszystko na środku pokoju i po kolei brać każdą rzecz do ręki. Następnie musimy zadać sobie kilka pytać. Pierwszym podstawowym pytaniem jest oczywiście – „czy ten przedmiot sprawia mi radość?” Następne pytania, równie ważne, to: „kiedy ostatnio tego używałem?” (przygotujcie się na to, że często odpowiedź będzie brzmiała „nie pamiętam” albo „bardzo dawno temu”), „czy ten przedmiot jest mi potrzebny?” oraz „czy jest dla tego przedmiotu miejsce w moim domu?„. Warto pamiętać o tym, by nie poświęcać za dużo czasu na każdy przedmiot, bo będziemy potrzebowali naprawdę dużo czasu na posprzątanie całego mieszkania. Zadajmy sobie te kilka pytań a następnie dorzućmy do sterty „zostawiam” albo „nie zostawiam”

Pytanie – co dalej z rzeczami, których zdecydowaliśmy się pozbyć? Jeśli są one zniszczone i nie nadają się do użytku, możemy je śmiało wyrzucić. Jeśli jednak myślimy, że będą się mogły jeszcze komuś przydać, możemy je oddać albo sprzedać. 

Drugi krok to organizacja przestrzeni na nowo. Każda rzecz powinna leżeć razem z rzeczami ze swojej kategorii, starannie ułożona, a nie wrzucona czy poupychana po kątach. Spróbuj stworzyć sobie w swojej głowie mapę mieszkania. Zorganizuj przestrzeń tak, by na przykład cała jedna szafka była przeznaczona tylko na przedmioty sentymentalne, cała półka na książki, tak by łatwiej było się odnaleźć. 

Metoda KonMari – podsumowanie

Jeśli potrafisz utrzymać w swoim domu idealny porządek i czujesz, że wszystkie przedmioty masz poukładane w odpowiedni sposób – brawo, o to właśnie chodzi! Jeśli jednak z jakichś powodów otworzyłeś ten artykuł i chcesz zorganizować przestrzeń w domu na nowo – zastosuj się do wskazówek Marie Kondo, a na pewno Ci się uda!