Twój maluszek jest bezbronnym noworodkiem, więc uważasz, że masz jeszcze mnóstwo czasu, by zadbać o bezpieczną przestrzeń w domu?  Nic bardziej mylnego. Najlepiej już dziś przygotuj swoje mieszkanie na raczkującego czy stawiającego pierwsze kroki niemowlaka ciekawego otaczającego go świata. Podpowiemy Ci, jak dbać o bezpieczeństwo dziecka!

Najważniejsze – chemia w górę!

Bezwzględnie to jest pierwsza i najistotniejsza rzecz, którą należy zrobić, mając małe dzieci w domu. Dzieci, które wpychają do buzi wszystko, co stanie na ich drodze. Spotkanie z chemią, w szczególności tą ciężką, używaną do sprzątania kuchni czy łazienki, skończyć się może bardzo ciężkim zatruciem. Jak temu zapobiec? Najprostszym rozwiązaniem będzie ustawienie całej chemii wysoko, na szafce lub w zamkniętym pojemniku poza zasięgiem Twojego dziecka.

Okna, drzwi, szuflady – zabawa w otwieranie

Nie ma nic bardziej fascynującego dla przemieszczającego się malca, niż próby otwierania i zamykania wszelkich szuflad, drzwi, okien. W końcu chodzi o to, by od razu zobaczyć efekt swoich działań. Wystarczy pociągnąć czy popchnąć, a drzwi odpowiednio się otwierają lub zamykają. Taka zabawa niesie za sobą jednak np. ryzyko przycięcia paluszków, a w przypadku zabawy przy oknie – wypadnięcia. Zainwestuj zatem w odpowiednie blokady do okien drzwi i szuflad i m.in. dzięki nim dowolnie ustalasz promień rozchylenia okna.

Kuchnia – kraina niebezpieczeństw

Kuchnia to zarówno najciekawsze, jak i najbardziej niebezpieczne do zabawy miejsce dla Twojego dziecka. Szafki pełne są suchych makaronów, szuflady sztućców, a kuchenki fascynujących pokręteł. W kontroli zabawy sztućcami, czy makaronami bez wątpienia pomogą blokady do szuflad i szafek. Jeśli natomiast macie kuchenki gazowe – bardzo praktycznym gadżetem są specjalne nakładki na pokrętła. Podobne zabezpieczenia są także na kuchenkę elektryczną lub indukcyjną. Pamiętaj również, by dziecko nigdy nie bawiło się w pobliżu rozgrzanego piekarnika – łatwo o oparzenia. Na rynku są np. dostępne specjalne bramki, które można ustawić przy piekarniku.

Kanty, gniazdka i kabelki

Dostępne są w całym mieszkaniu. Twoje dziecko, stawiając pierwsze chwiejne kroki może o uderzyć się o kant przy upadku głową. Warto więc zamocować przy kantach specjalne nakładki, które zamortyzują wszelkie uderzenia. Gniazdkami i kabelkami zainteresuje się natomiast nawet już pełzający czy raczkujący berbeć. Chwila nieuwagi i już malutkie paluszki wędrują do gniazdka, czy ciągną za kabelek i przypadkowo zrzucają Twój drogocenny sprzęt elektroniczny na siebie. Zaślepki do gniazdek to bez wątpienia. tzw. must have w Twoim domu. A kable? One muszą po prostu zniknąć. Podłącz sprzęt poza zasięgiem malutkich rączek albo wykorzystaj specjalne rury maskujące do kabli.

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka – podsumowanie

Zabezpieczenia, które proponujemy, zapewnią bezpieczną przestrzeń dla Twojego dziecka i pozwolą Ci spokojnie odpocząć, podczas gdy Twoja pociecha będzie eksplorowała mieszkanie, bez ryzyka poważnych wypadków. Zabezpieczenia są coraz bardziej popularne i możliwe do zakupienia w sklepach meblowych, czy w Internecie.

 

Facebook Comments