Sierpień to czas, kiedy pogoda lubi nas zaskakiwać – niestety często negatywnie. Gwałtowne burze, silny wiatr czy nawałnice mogą stwarzać ogromne niebezpieczeństwo. Dowiedz się, w jaki sposób się ochronić – te proste zasady pozwolą Ci ustrzec się przed skutkami, jakie niosą niebezpieczne zjawiska pogodowe.

Burza – zasady bezpieczeństwa

W tym roku sierpień obfituje w burze – nieustannie słyszymy o nich w prognozach pogody. Choć z reguły rozpatrujemy burze jedynie w kontekście tego, że nie spędzimy dnia na słonecznej plaży, warto zdawać sobie sprawę, że stanowią one ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia. W jaki sposób zachować się w czasie burzy? Przede wszystkim należy słuchać aktualnych prognoz pogody – to tam najwcześniej uzyskamy informację o nadchodzących zjawiskach pogodowych. Kiedy zauważysz, że powietrze robi się ciężkie i gromadzą się czarne chmury, niezwłocznie udaj się w bezpieczne miejsce. Jeśli jesteś daleko od domu, pójdź do najbliższego centrum handlowego czy restauracji. Pamiętaj, że w samochodzie również jesteś bezpieczny, należy jednak przerwać jazdę i zaczekać, aż pogoda się unormuje. Unikaj otwartych przestrzeni, latarni, słupów, drzew i zbiorników wodnych. Kiedy burza zaskoczy Cię na plaży, czym prędzej oddal się od zbiornika wodnego – woda doskonale przewodzi elektryczność, a skutki odczuwalne są w promieniu nawet kilku kilometrów!

Kiedy jesteś w domu w czasie burzy, dokładnie pozamykaj wszystkie okna i usuń z balkonu i z parapetów donice z kwiatami, a także odłącz od prądu sprzęt elektryczny. Warto przygotować latarkę lub świece na wypadek przerw w dostawie prądu. Słuchaj na bieżąco prognoz pogodowych – to tam otrzymasz ostrzeżenia o sytuacjach krytycznych. Pamiętaj również, aby nie zbliżać się do drzwi i okien oraz by nie rozmawiać przez telefon. Jeżeli podejrzewasz, że nadchodzi burza, uprzątnij ogród i schowaj wszelkie luźno stojące przedmioty – łopaty, donice z kwiatami, a nawet leżaki i stolik. Nie zostawiaj samochodu pod drzewem lub w miejscach, gdzie coś może na niego spaść. Lepiej zaparkować go na kawałku otwartej przestrzeni, aby po burzy nie musieć martwić się zbitą szybą czy uszkodzonym lakierem.

Huraganowy wiatr i nawałnica – jak się zachować?

Gwałtowny wiatr to ogromne zagrożenie, dlatego należy czym prędzej schronić się w bezpiecznym miejscu. Jesteś daleko od domu? W żadnym wypadku nie należy pozostawać na zewnątrz – niesione wiatrem przedmioty mogą tworzyć niebezpieczeństwo. Udaj się do solidnego budynku – dużego centrum handlowego, supermarketu lub restauracji. Kiedy na zewnątrz szaleje wichura, usiądź pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na jak najniższej kondygnacji – na przykład w piwnicy lub w garażu podziemnym. Jeżeli jesteś w domu, usuń z okien wszelkie przedmioty. Razem z rodziną usiądźcie w pomieszczeniu, w którym nie ma okien lub jak najdalej od nich. Zadbaj również o źródło oświetlenia na wypadek awarii prądu.

Zmiana pogody podczas wycieczki

Wakacje to czas długich wycieczek i górskich wędrówek. Niestety pogoda może zmienić się bardzo szybko! Jeśli znajdujesz się daleko od jakichkolwiek zabudowań, a burza nadchodzi wielkimi krokami, postaraj się znaleźć miejsce, gdzie teren jest maksymalnie obniżony – na przykład wąwóz. Dobrze jest przykucnąć trzymając nogi złączone – taka pozycji zapewni Ci największe bezpieczeństwo. Nie chroń się pod drzewami – stwarzają one dodatkowe niebezpieczeństwo. Bardzo ważne jest zachowanie szczególnej uwagi. Burza i gwałtowny wiatr mogą ponieść ciężkie przedmioty z ogromną prędkością – uważaj na niesione wiatrem gałęzie! W czasie silnej nawałnicy możesz również położyć się na ziemi. W żadnym wypadku nie korzystaj z telefonu – w takich warunkach z pewnością nikt nie pojawi się z pomocą, dlatego lepiej jest spokojnie zaczekać, aż pogoda się unormuje. Skup się na maksymalnym zwiększeniu swojego bezpieczeństwa – nie licz na to, że burza lub nawałnica przejdzie bokiem. Kiedy tylko pogoda zaczyna się zmieniać, jak najszybciej poszukaj bezpiecznego miejsca, w którym możesz przeczekać zagrożenie. Jeżeli burza dopada Cię, kiedy jesteś na wodzie, czym prędzej dopłyń do brzegu – w żadnym wypadku nie pozostawaj w łodzi, również pod pokładem. Jeżeli silny wiatr przewróci łódź, Twoje szanse na wyjście z sytuacji cało i zdrowo spadną.

Niebezpieczne zjawiska pogodowe – podsumowanie

Burze, gwałtowny wiatr, nawałnice czy intensywne opady deszczu to naturalne zjawiska pogodowe, których nie sposób uniknąć. Niestety nie zawsze można je przewidzieć, ponieważ przemieszczają się bardzo szybko. Nawet wtedy, kiedy prognozy zapowiadają słoneczne i bezwietrzne dni, warto zwracać uwagę na to, co dzieje się na niebie. Szczególnie jeśli jesteś daleko od domu i od zabudowań – na przykład wędrujesz po górach, musisz mieć świadomość zagrożenia oraz znać zasady bezpiecznego zachowania się w czasie burzy czy nawałnicy. Wymienione tu zasady pozwolą Ci na znaczne zwiększenie swoich szans. Dodatkowo pamiętaj o tym, aby śledzić prognozy – na stronie internetowej IMGW znaleźć możesz bieżące informacje pogodowe oraz aktualne ostrzeżenia dla swojego regionu. Warto sprawdzać je w szczególności w sierpniu, kiedy pogoda lubi płatać nam figle. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze i nie należy ignorować zagrożenia, jakim są niebezpieczne zjawiska pogodowe.