Początek wiosny to czas, kiedy dzieci zaczynają spędzać czas na świeżym powietrzu. To również wyzwanie dla rodziców – w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo dziecka oraz o to, aby mogło przyjemnie spędzić czas? Plac zabaw w ogrodzie to idealna propozycja dla wszystkich, którzy mają dom. Warto stworzyć go w taki sposób, aby był bezpieczny oraz by dziecko mogło wspaniale spędzić tam czas!

Jak urządzić plac zabaw w ogrodzie?

Planując stworzenie placu zabaw w ogrodzie, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dzięki zastosowaniu się do nich, plac zabaw będzie służył dziecku przez co najmniej kilka lat. O czym należy pamiętać?

  • Plac zabaw powinien być dostosowany do wieku dziecka – nie należy tworzyć go z myślą o dwulatku, ponieważ maluch szybko urośnie. Warto więc wybrać uniwersalne elementy placu zabaw, takie jak huśtawka z regulowaną wysokością.
  • Przygotuj plac zabaw na przyjście kolegów dziecka – kiedy tylko koledzy w przedszkolu dowiedzą się, że Twój syn ma przydomowy plac zabaw, z pewnością namówią swoich rodziców na odwiedzenie Waszego domu. Warto więc pamiętać o tym, aby plac zabaw był gotowy na pojawienie się przynajmniej dwóch lub trzech maluchów, gotowych na szaleństwa.
  • Piaskownica – to element obowiązkowego przydomowego placu zabaw. Nie musi być duża. Wystarczy niewielkie drewniane ogrodzenie czy ławeczka wokół i trochę piasku. Najważniejsza jest tutaj możliwość rozwijania kreatywności dziecka – zabawki przeznaczone do piaskownicy to nie wszystko – jako rodzic musisz zaangażować się w zabawę i pokazać dziecku, jakie cuda można budować z piasku.
  • Woda w ogrodzie – mały basen dla malucha doskonale sprawdzi się w upalne dni. Wystarczy wersja plażowa, czyli wykonana z gumy. Należy pamiętać o tym, aby woda zawsze miała odpowiednią temperaturę oraz by smarować skórę dziecka specjalnym kremem z filtrem. Nie należy również zapominać o nakrycie głowy. Z pewnością pluskanie się w basenie stanie się ulubioną zabawą malucha na całe lato!
  • Domek dla dziecka? To wspaniały pomysł, który doceni każdy maluch. Drewniane domki w ogrodzie szybko staną się królestwem dzieci – warto jednak pamiętać o tym, aby były miejscem przyjaznym pod względem zastosowanych materiałów czy farb.
  • Przygotowując plac zabaw w ogrodzie warto zatroszczyć się o miejsce odpoczynku – zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. W końcu malucha trzeba pilnować niemal przez cały czas – dlaczego nie robić tego, czytając ulubioną książkę, podczas gdy dziecko bawi się z kolegami z przedszkola? A do tego potrzebne jest wygodne miejsce. Dodatkowo dziecko z pewnością zmęczy się po zabawie i zechce odpocząć – z tego powodu warto zadbać o zacienione miejsce, w którym będzie mogło nabrać sił do dalszych szaleństw.

Plac zabaw w ogrodzie – zakup gotowego wyposażenia

Obecnie w wielu marketach znaleźć można prawdziwe cuda, przeznaczone do tworzenia przydomowego placu zabaw. Przed dokonaniem zakupu należy jednak zastanowić się, czy wszystko wykonane jest z przyjaznym materiałów – warto zwrócić uwagę na ostre krawędzie czy drzazgi, na atesty zastosowanych farb czy elementy wysokie, na które może wdrapać się dziecko.

Urządzając plac zabaw w ogrodzie, warto również kierować się minimalizmem – często wystarczy piaskownica i dwie huśtawki. Zbyt wiele elementów może sprawić, że maluch nie będzie wiedział, na co się zdecydować. Z tego powodu – niezależnie od tego, jak wspaniała jest oferta sprzętów do placu zabaw w ogrodzie – warto zacząć od jednej lub dwóch zabawek, a z czasem dodawać kolejne elementy.

A może samodzielnie stworzyć plac zabaw dla malucha?

Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne stworzenie placu zabaw w ogrodzie. Wystarczy kilka kawałków drewna, bezpieczna farba i nieco piasku, aby zbudować prawdziwą, przydomową piaskownię. Jest to nie tylko dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ale często też spora frajda dla tatusia – w końcu wybudowanie piaskownicy dla córki lub syna to ciekawe wyzwanie!

Co prawda budowa huśtawki czy domku dla dziecka to już wyższy stopień wtajemniczenia, jednak nadal warto zrobić to samodzielnie. Dzięki temu rodzic wie, jakie elementy wykorzystano przy budowie domku i ma pewność, że farba posiada odpowiednie atesty. Oprócz tego może dopasować huśtawkę czy domek do oczekiwań dziecka – a za kilka lat z pewnością będzie ono chwalić się kolegom, że to tatuś wybudował mu ten wspaniały plac zabaw w ogrodzie!

 

Facebook Comments