Każdy rodzic wie, że aranżacja pokoju dziecięcego może być sporym wyzwaniem. Rozwój dziecka to rosnące potrzeby, a to powoduje, że niezbędne są częste zmiany. Istnieje jednak kilka elementów, których nie powinno zabraknąć w pokoju dziecięcym. Dowiedz się, jak urządzić pokój dla uczącego się dziecka, które właśnie rozpoczyna naukę.

Odpowiednie miejsce do nauki

Podstawowym elementem jest oczywiście odpowiednie krzesło i biurko. Przy jego wyborze warto zadbać o kilka elementów. Według najnowszych trendów w aranżacji wnętrz, w pokojach dzieci w wieku szkolnym doskonale sprawdzają się:

  • długie, tzw. podwójne biurka – jedna część służy do nauki, a druga do zabawy czy gry na komputerze. Biurko powinno mieć odpowiednią wysokość, tak by dziecko mogło zachować prawidłową postawę;
  • wygodny, ergonomiczny fotel – warto poświęcić nieco czasu na jego wybór, ponieważ dziecko w wieku szkolnym powinno wyrobić sobie prawidłową postawę. W przeciwnym wypadku szybko mogą pojawić się problemy, takie jak bóle pleców czy garbienie.Te dwa elementy – biurko i krzesło – sprawią, że pokój dla uczącego się dziecka będzie miejscem przyjaznym i komfortowym.

Jakie kolory w pokoju uczącego się dziecka?

W pokojach dziecięcych najlepiej sprawdzą się kolory pastelowe – zielenie, błękity lub delikatne róże. Jest to obecnie jeden z najsilniejszych trendów w aranżacji pokojów dziecięcych – takie barwy sprawiają, że wnętrze jest przestronne, a jednocześnie spokojne. To, jaki kolor będzie królował w pokoju dziecięcym, może w istotny sposób wpłynąć na samopoczucie, a nawet na kreatywność dziecka. Dobrym pomysłem mogą być również jasne, a nawet białe ściany – dzięki nim pokój dla uczącego się dziecka stanie się bardziej spokojny, neutralny. Kolory pomarańczowe wpływają na kreatywność, ale trzeba uważać, aby nie były zbyt jaskrawe.

Nie za dużo, nie za mało

W dzisiejszych czasach wielu rodziców uważa, że ich dzieci narażone są na nadmierną ilość bodźców zewnętrznych, przez co mogą one być nieustannie rozkojarzone i mieć problemy z koncentracją. Z tego powodu warto zadbać o to, aby pokój dziecka był miejscem, w którym może się ono uspokoić i wyciszyć. Nie warto umieszczać w nim zbędnych rozpraszaczy – takich jak krzykliwe fototapety, ogromna ilość zabawek czy sprzętu elektroniczne. Nadmierna liczba przedmiotów i gadżetów może sprawić, że dziecko będzie miało kłopot ze skupieniem się na nauce. O wiele lepiej sprawdzi się minimalistyczny wystrój wnętrza – ta zasada dotyczy również dorosłych, którzy szukają wewnętrznego uspokojenia.

Odpowiednie oświetlenie

Bardzo istotne jest to, aby w pokoju dziecka uczącego się znalazło się odpowiednie oświetlenie. Jak wiadomo, wzrok najmniej męczy się przy świetle dziennym – niestety jesienią czy zimą potrzebne jest sztuczne światło. Temperatura barwy światła lampki przy biurku dziecięcym powinna wynosić 6000K – takie światło najlepiej imituje dzienne, dzięki czemu wzrok pracuje w swoim naturalnym trybie i nie męczy się, nawet kiedy dziecko spędza przy biurku kilka godzin. Światło o temperaturze 6000 K pozwala również na utrzymanie długotrwałego skupienia. Jest ono o wiele lepsze niż inne lampy, które mogą powodować dyskomfort i rozdrażnienie.

Pokój dla uczącego się dziecka – podsumowanie

Jak widać, urządzenie pokoju dla uczącego się dziecka wymaga zarówno wiedzy, jak i zaangażowania. Każdy element powinien być przemyślany i zaplanowany w taki sposób, aby dziecko mogło nie tylko komfortowo się uczyć, ale też odpoczywać i spędzać wolny czas w swoim pokoju. Dodatkowo warto nauczyć dziecko dobrych nawyków – nienadużywania sprzętów elektronicznych czy umiejętności wyciszania się. Dzięki temu dziecko będzie o wiele spokojniejsze, a co za tym idzie – szczęśliwsze.