Wielkimi krokami nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi… odwieczny problem, co kupić bliskim w prezencie. Paradoksalnie często największy kłopot pojawia się podczas wyboru prezentu dla najbliższych nam osób – choć doskonale je znamy, nie mamy pojęcia, co można im podarować. Podpowiadamy, jakie są najlepsze pomysły na prezenty świąteczne – takie, które sprawią mnóstwo radości i będą miłą niespodzianką, a przede wszystkim – okażą się przydatne i funkcjonalne!

Prezent związany z pasją – najlepszy pomysły

Z całą pewnością najlepszym pomysłem będzie kupienie prezentu, który związany jest z pasją obdarowywanej osoby. Twój mąż uwielbia chodzić na siłownię i nie wyobraża sobie życia bez treningów? Możesz kupić mu nowe słuchawki treningowe, strój na siłownię czy suplementy, po wcześniejszym sprawdzeniu, czy ich używa. Jeśli osoba, której planujesz podarować prezent, jest graczem, możesz zdecydować się na najnowszą grę lub specjalny fotel gamingowy.  Twoja żona uwielbia się malować i mieć piękne paznokcie? Doskonałym pomysłem będzie kupienie jej palety cieni do powiek lub specjalnego zestawu do paznokci. Książki, sprzęt do snowboardu lub na basen, narzędzia dla majsterkowiczów – pomysłów jest naprawdę wiele. Zacznij od zastanowienia się, co najbardziej lubi obdarowywana osoba. Być może na pierwszy rzut oka trudno jest określić jej pasję, jednak po chwili z pewnością znajdziesz to, co sprawia jej największą przyjemność. Pomysły na prezenty związane z zainteresowaniami to zawsze strzał w dziesiątkę – pamiętaj tylko o upewnieniu się, że dana osoba nie posiada tego, co chcesz jej kupić!

Funkcjonalność na pierwszym miejscu?

Kto z nas nie otrzymał nigdy zabawnych bibelotów, kolejnej pary skarpet, książki, której nigdy nie przeczytał (i nie przeczyta!) czy innych prezentów, które… nie wywołały fali radości? Funkcjonalność to ważne kryterium podczas wyboru prezentu, jednak święta to również czas radości. Odkurzacz czy zestaw garnków niekoniecznie wywoła radość – raczej przywiedzie na myśl codzienne obowiązki. Jeśli chcesz wybrać prezent, który będzie użyteczny, postaraj się znaleźć coś, co będzie funkcjonalne w bardziej finezyjny sposób. Dobrym pomysłem będzie ekspres do kawy – ten z pewnością się przyda, ale też będzie źródłem codziennej przyjemności. Inna sytuacja jest wtedy, kiedy osoba obdarowywana wyraźnie powie, że chciałaby dostać jakiś sprzęt do użytku domowego, na przykład coś do kuchni – jednak prezenty „dla pani domu” lub „dla pana domu” nie są dobrym pomysłem. Warto zadać sobie pytanie – czy ja sam chciałbym otrzymać taki prezent na święta? Jeśli odpowiedź będzie przecząca, szybko wycofaj się z tego pomysłu.

Spełniaj marzenia!

Święta to czas, kiedy spełniają się marzenia – i to dosłownie. Przypomnij sobie sytuacje, w których najbliższe Ci osoby mówiły, że bardzo o czymś marzą, ale same tego nie kupią. Często z powodów finansowych lub praktycznych nie decydujemy się na zakup bardzo drogiej torebki, gadżetu lub czegoś, co skrycie chcielibyśmy mieć. Święta to dobra okazja do spełnienia czyjegoś marzenia. Być może osoba obdarowywana zapomniała już, że kiedyś bardzo chciała mieć dany przedmiot – tym większą zrobisz jej niespodziankę. Warto również poszukać w internecie lub w sklepach rzeczy, które sprawią osobie obdarowywanej naprawdę dużo radości. Przykładem może być sprzęt elektroniczny – to właśnie z jego zakupu rezygnujemy najczęściej, chociaż wiele gadżetów budzi w nas dużą fascynację i byłyby bardzo przydatne w codziennym życiu. Czytnik ebooków, nowe słuchawki, osobisty oczyszczacz powietrza, a może okulary VR lub zdalnie sterowany robot z mnóstwem funkcji – kto z nas nie chciałby mieć tych przedmiotów?

Nie masz pomysłu? Zapytaj!

Okres przedświąteczny to często czas dużego stresu. Oprócz przygotowań musimy zastanawiać się, co kupić w prezencie najbliższym – a lista osób jest często bardzo długa. Często nasze pomysły na prezenty nie wydają się zbyt dobre. Jeśli pomimo długiego zastanawiania się nadal nie masz pomysłu, co kupić w prezencie, po prostu zapytaj. Nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie. Osoba obdarowywana poczuje, że chcesz zrobić jej naprawdę wyjątkowy, zgodny z jej zainteresowaniami prezent. Dobrym pomysłem jest również zapytanie żony, męża lub innej bliskiej osoby – w końcu to nasza mama wie, co najbardziej ucieszy tatę, a siostra wie, co będzie najlepszym prezentem dla jej męża. W ten sposób oszczędzisz sobie również sporo czasu na wymyślanie najlepszych prezentów, a przy okazji, doskonale trafisz w czyjeś oczekiwania.

Prezent na całe życie

Zastanawiałeś się kiedyś, jak zmieniłoby się życie Twoich najbliższych, gdyby nieoczekiwanie pogorszył się Twój lub ich stan zdrowia?
Myślałeś o tym, jak zabezpieczyć swoich najbliższych na wypadek, gdyby nagle Ciebie zabrakło? Czy będą mieli odpowiednie wsparcie, jeśli dotknie ich nieszczęście? Dla wszystkich ludzi, którzy chcą chronić swoich najbliższych i spać spokojnie na myśl o przyszłości, Generali stworzyło specjalny produkt ochronny  – ProFamilia.

ProFamilia to nie tylko podstawowe zabezpieczenie najbliższych w przypadku Twojej śmierci. To przede wszystkim możliwość elastycznego doboru zakresu ubezpieczenia oraz wpływu na kształt ochrony poprzez zmianę sumy ubezpieczenia w zależności od potrzeb i bieżącej sytuacji życiowej.

Z ProFamilią zabezpieczysz siebie i swoich najbliższych także na przyszłość poprzez inwestowanie części składki w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe. Zyskasz możliwość dodatkowego oszczędzania na indywidualnych kontach emerytalnych IKE lub IKZE.

Możesz dowolnie rozszerzyć zakres ubezpieczenia o bogaty wachlarz umów dodatkowych, w tym:

    • pakiet umów ochronnych dla Twojego Dziecka, obejmujący między innymi drugą opinię medyczną światowej klasy specjalistów czy poważną operację
    • ubezpieczenie na wypadek trwałego inwalidztwa spowodowanego nieszczęśliwym wypadkiem
    • ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania, a także całkowitej niezdolności do pracy
    • ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu i poważnej operacji

Pomysły na  prezenty dla bliskich – podsumowanie

Czujesz, że poszukiwania prezentów pochłaniają mnóstwo Twojej energii, a nadal nie jesteś w pełni usatysfakcjonowany? Stwórz sobie listę rzeczy, które możesz kupić bliskich – kieruj się ich zainteresowaniami i upodobaniami, a jeśli nadal nic nie przyjdzie Ci do głowy, po prostu zapytaj. W ten sposób z pewnością obdarujesz najbliższym wyjątkowymi podarunkami.