Wielkimi krokami nadchodzi magiczny czas, czyli Święta Bożego Narodzenia. Jednocześnie, jednak jest to czas silnego stresu. Przygotowania do świąt mogą pochłonąć mnóstwo czasu i energii, a w efekcie te kilka ważnych dni spędzamy zmęczeni. Jak zaplanować przygotowania do świąt, aby przywitać je ze spokojem i uśmiechem na twarzy? Podpowiadamy, jak ułożyć plan przedświątecznych przygotowań.

Dobry plan to podstawa

Niektórzy z nas uwielbiają mieć wszystko zaplanowane – dzień, tydzień, weekend, pracę, obowiązki domowe? Inni z kolei unikają planów lub – nie potrafią ich przygotować. Przedświąteczny czas może zyskać zupełnie nową jakość, jeśli dokładnie zaplanujemy każdy krok. Wystarczy poświęcić chwilę na ustalenie priorytetów i odpowiednio ułożyć je w czasie. Zanim jednak do tego przystąpisz (z naszą pomocą!) pamiętaj, aby mierzyć siły na zamiary. Nie każdy z nas musi być niezwykle utalentowanym kucharzem. Czasem wystarczy nieco ograniczyć ilość dań i zdecydować się na gotowe produkty, zamiast męczyć się w kuchni przez wiele godzin i dni. Rozsądne podejście do świątecznych przygotowań z pewnością pozwoli Ci oszczędzić mnóstwo czasu, energii czy kulinarnych rozczarowań, a przede wszystkim zyskasz możliwość poświęcenia nieco czasu wyłącznie sobie. A zatem przygotuj kalendarz i stwórz swój idealny plan przedświątecznych przygotowań.

2 tygodnie do świąt – czas na rozpoczęcie przygotowań

Kiedy do świąt zostały dwa tygodnie, najwyższa pora rozpocząć przygotowania. Przede wszystkim zaplanuj, jak spędzisz święta. Podróże, spotkania rodzinne, wspólne wyjścia będą bardziej udane, jeśli wszystko będzie dobrze zaplanowane Znając harmonogram swoich świąt, o wiele łatwiej się do nich przygotujesz.

Kolejnym elementem powinno być zaplanowanie budżetu. Ustal, na wydanie jakiej kwoty możesz sobie pozwolić i zastanów się, ile pieniędzy możesz potrzebować. Uwzględnij takie elementy, jak prezenty, produkty spożywcze, gotowe dania, fryzjer, świąteczna kreacja i wszystko to, na co każdego roku wydajesz pieniądze. Pamiętaj, że jeśli Twój budżet jest ograniczony, nie musisz decydować się na wystawne kolacje i bardzo drogie prezenty. Urządzenie pięknych świąt przy skromnym budżecie jest możliwe!

Trzeci krok, który należy wykonać na dwa tygodnie przed świętami, to zaplanowanie prac domowych. Przygotuj również harmonogram przyjemności, które zapewnią Ci dobre samopoczucie w czasie świąt – kiedy udasz się do fryzjera lub do barbera, a kiedy do kosmetyczki. Przy okazji warto sprawdzić stan ozdób świątecznych, które z nich możesz jeszcze wykorzystać i co powinieneś dokupić, aby atmosfera tych świąt była naprawdę wyjątkowa.

Ostatnia, a zarazem najbardziej przyjemna rzecz, jaką należy zrobić, to zaplanowanie prezentów. Zastanów się, co warto podarować swoim bliskim. Dobrym pomysłem jest wręczanie prezentów, które są funkcjonalne lub związane z ich pasją i zainteresowaniami. Kolejna para skarpet, krawat czy zestaw garnków z całą pewnością nie wywołają szczerej radości. Dobrym pomysłem jest zapytanie osoby obdarowywanej, co chciałaby dostać – wiele osób marzy o pewnych rzeczach, jednak nie decyduje się na ich zakup. Okres świąt to w końcu najlepszy czas na realizację marzeń bliskich nam osób!

Tydzień do świąt – wykorzystaj go dobrze

Do świąt pozostał zaledwie tydzień – warto dobrze zaplanować i wykorzystać ten czas, aby 23 grudnia nie wpaść w panikę. Przede wszystkim zaplanuj świąteczne menu – zastanów się, które potrawy możesz przygotować samodzielnie i w jaki sposób możesz zaoszczędzić czas. Catering, gotowe półprodukty, a może ograniczenie ilości potraw, które pojawią się na świątecznym stole pozwoli Ci oszczędzić czas i energię. Kiedy dokładnie zaplanujesz menu, możesz udać się na świąteczne zakupy – jeśli jest to możliwe, zrób je rano, kiedy w sklepach nie ma jeszcze tłumów.

Warto wybrać jeden dzień na dokładne posprzątanie mieszkania – generalne porządki sprawią, że poczujesz się lepiej, ponieważ chaos i bałagan potrafią błyskawicznie zniszczyć nawet najlepsze samopoczucie. Podczas sprzątania zwróć uwagę na lodówkę i szafki kuchenne – warto usunąć z nich wszystkie produkty, które są niepotrzebne, przeterminowane itp. Dzięki temu zyskasz nieco przestrzeni, która w czasie świąt z pewnością się przyda.

W ostatnim tygodniu przed świętami warto wysłać kartki świąteczne – jest to bardzo miły zwyczaj, a kartka z pewnością każdemu sprawi większą przyjemność niż SMS-owe życzenia. Pamiętaj, że w grudniu poczta i firmy kurierskie mają mnóstwo pracy, warto więc wysłać kartki tydzień przed Wigilią.

Ostatni tydzień przed świętami to również dobry czas, aby nieco zadbać o siebie. Wybierz się do fryzjera, do barbera, do kosmetyczki – dzięki temu poprawisz nie tylko swój wygląd, ale też samopoczucie. Poświęcenie nieco czasu na poprawę swojego wyglądu to z pewnością dobry pomysł, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Kiedy do świąt zostało tylko kilka dni, możesz również zapakować prezenty. Dzięki temu unikniesz nerwowego pakowania na kilka chwil przed Wigilią – bo 23. i 24. grudnia z pewnością nie będzie dość czasu, aby fantazyjnie zapakować i ozdobić opakowania z prezentami. Na kilka dni przed świętami, kiedy przedświąteczna gorączka jeszcze Cię nie opanowała, możesz poświęcić nieco więcej czasu na piękne zapakowanie prezentów – z pewnością zostanie to docenione!

Ostatnią rzeczą, którą musisz zrobić na kilka dni przed świętami, jest zakup choinki. Jeśli marzysz o żywym drzewku, kup je na około 5 dni przed wigilią – odpowiednia pielęgnacja sprawi, że choinka zachowa piękny wygląd przez kilka tygodni, a Ty będziesz mógł cieszyć się jej wspaniałym zapachem oraz niezwykłą, świąteczną atmosferą, którą wprowadzi. Jeśli w Twoim domu jest taki zwyczaj, na kilka dni przed świętami możesz upiec pierniczki. Każdy z nas uwielbia je dekorować, dlatego warto poświęcić chwilę na ich przygotowanie.

Przygotowania do świąt – ostatnie trzy dni

20 grudnia to magiczna bariera, po której uświadamiamy sobie, że już za kilka dni święta, a my nie mamy nic przygotowane! Na szczęście nie musi tak być. Jeśli dotychczas postępowałeś według przygotowanego dwa tygodnie wcześniej planu, na 3 dni przed świętami nie musisz wpadać w panikę. Jest to czas, kiedy możesz zacząć przygotowania kulinarne. Jeśli jednak wcześniej zaopatrzyłeś się w gotowe produkty, z pewnością nie spędzisz trzech dni w kuchni.

Na jeden dzień przed świętami upewnij się, że wszystko jest przygotowane – Twoje ubrania na święta, prezenty czy dekoracje. Udekoruj choinkę i spokojnie prześpij noc przed samą Wigilią!

24 grudnia rano możesz przygotować ostatnie potrawy i nieco posprzątać mieszkanie – szybkie porządki w łazience, odkurzanie i gotowe. Postaraj się skończyć przygotowania do świąt na kilka godzin przed wieczerzą i wykorzystaj ten czas na relaks – długa kąpiel, maska na twarz, posłuchanie ulubionej muzyki, telefon do przyjaciół? Te czynności wprawią Cię w dobry nastrój i pozwolą Ci rozpocząć święta z uśmiechem na twarzy!

 

Facebook Comments