Jeszcze 20 lub 30 lat temu pozostawianie 6-latka samego w domu nikogo nie dziwiło. Wielu obecnych dorosłych wracało ze szkoły do pustego mieszkania, czekając tam na powrót rodziców. Dzisiaj sytuacja wygląda nieco inaczej – nie tylko rodzice są o wiele bardziej ostrożni i niechętnie zostawiają dzieci same w domu, ale też prawo określa, do jakiego wieku maluch nie powinien pozostawać bez opieki.

Pozostawienie dziecka samego w domu, a prawo

Zgodnie z art. 106 Kodeksu Wykroczeń “Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany”. Dzieci do 7. roku życia traktuje się jako osoby, które są niezdolne do rozpoznania niebezpieczeństwa. Z tego powodu nie należy pozostawiać ich samych nie tylko w domu, ale też na drodze publicznej, na placu zabaw czy gdziekolwiek indziej. Pozostawienie dziecka bez opieki może wiązać się nawet z interwencją policji i późniejszymi problemami.

Od kiedy dziecko może zostać bez opieki?

Decyzja o tym, od jakiego momentu dziecko może pozostawać samo w domu, zależy od rodzica. Niektóre dzieci w wieku siedmiu lat są już bardzo grzeczne, w innych przypadkach dziesięciolatki mogą miewać na tyle szalone pomysły, że zostawienie ich bez opieki nie wchodzi w grę. Tak naprawdę zależy to od indywidualnego uznania rodzica oraz od zaufania do dziecka. W wielu przypadkach 8-10 lat to moment, w którym można rozważyć pozostawienie dziecka samego – przynajmniej na chwilę. W każdym przypadku warto jednak zastanowić się, czy jest taka konieczność.

Jak przygotować dziecko do pozostania w domu bez rodziców?

Zostawienie dziecka samego w domu to duży stres zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Warto odpowiednio je do tego przygotować. Na początek można wyjść na dwie minuty, na przykład do skrzynki na listy czy wyrzucić śmieci. Z czasem można wydłużać ten czas do 10-15 minut. Nie należy robić z tego dużego wydarzenia. Może to spowodować jedynie dodatkowy stres u dziecka.

Przed pozostawieniem dziecka samego w domu należy upewnić się, że zna ono zasady bezpieczeństwa. Warto uczulać dziecko, aby nigdy nie otwierało drzwi, nie dotykało kuchenki gazowej, detergentów oraz by nie zbliżało się do okien. Te zasady są istotne również wtedy, kiedy rodzice są w domu. Podstawą jest uczenie dziecka bezpiecznych nawyków oraz unikania sytuacji potencjalnie niebezpiecznych. Dzięki temu dziecko będzie miało świadomość, czego nie wolno mu robić.

Bardzo ważne jest dokładne wytłumaczenie dziecku, gdzie idziemy i ile czasu pozostanie samo. Dzięki temu będzie ono spokojniejsze. Nie należy się spóźniać! Może to spowodować stres przy kolejnych próbach pozostawienia dziecka bez opieki.

Dziecko samo w domu – niezbędne środki ostrożności

Każdy rodzic powinien pamiętać o tym, aby nauczyć dziecko numerów alarmowych oraz wyjaśnić, w jakich okolicznościach może z nich skorzystać. Dziecko powinno również móc skontaktować się z rodzicem – dobrym pomysłem jest przygotowanie kartki z numerami telefonu. Jeśli dany rodzic ma to szczęście, że w mieszkanie obok zawsze jest zaufana sąsiadka, można powiedzieć dziecku, aby w razie czego właśnie tam się udało. Warto również wprowadzić sąsiadkę w sytuację – oczywiście tylko wtedy, kiedy jest naprawdę zaufaną, bliską rodzinie, osobą. Starsi sąsiedzi nie powinni mieć z tym problemów – w końcu całkiem niedawno pozostawianie dzieci samych w domu było na porządku dziennym i nikogo nie dziwiło.

Warto również schować wszystko, co może być potencjalnie niebezpieczne, na przykład detergenty, noże czy ostre narzędzia. Na co dzień warto uczulać dziecko, czego w żadnym wypadku nie powinno dotykać. Budowanie u dziecka świadomości na temat tego, w jaki sposób powinno dbać o swoje bezpieczeństwo i co może być groźne jest pierwszym krokiem w kierunku nauczenia go samodzielności.

Kiedy nie zostawiać dziecka samego w domu?

Nigdy nie należy zostawiać dziecka, które bardzo emocjonalnie reaguje na to, że miałoby zostać samo. Jeśli płacze i mówi, że nie chce zostać bez rodziców, nie należy tego robić. Prawdopodobnie dziecko nie czuje się jeszcze na tyle pewne, kiedy rodziców albo kogoś dorosłego nie ma obok.

Złym pomysłem może być również zostawianie dziecka, które uwielbia wymyślać sobie nietypowe zajęcia czy eksperymenty. Jeśli nawet rodzic nie ma pojęcia, co za chwilę wymyśli maluch, należy zapomnieć o wychodzenia z domu i zostawianiu go bez opieki kogoś dorosłego.

Sam w domu po raz pierwszy – podsumowanie

Każdy rodzic najlepiej zna swoje dziecko i wie, czego może się po nim spodziewać i czy można mu zaufać. Z jednej strony nie warto zbyt często pozostawiać dziecka samego, z drugiej jednak czekanie do 13. czy 15. roku życia z pozostawieniem go bez opieki może być nadmierną opiekuńczością. Warto uczyć dziecko samodzielności, jednak z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

 

Facebook Comments