Koniec stycznia to czas, kiedy chętnie wyjeżdżamy na narty. Nic dziwnego – zapierające dech w piersiach górskie widoki oraz jazda na nartach na mroźnym powietrzu to jedna z największych zimowych przyjemności. Osoby, które każdego roku wyjeżdżają na narty doskonale wiedzą, że niezbędne są liczne przygotowania.

Przygotuj mięśnie do wysiłku

Choć jazda na nartach to ogromna przyjemność, jest to również duży wysiłek dla mięśni. O ile osoby, które regularnie trenują, nie powinny mieć z tym kłopotów, a tyle wszyscy, którzy nie ćwiczą, powinni przygotować mięśnie do wysiłku na stoku. Warto zacząć przygotowania około 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Celem jest przystosowanie mięśni do specyficznego wysiłku, jaki czeka je podczas jazdy na nartach. Warto zacząć od długich spacerów minimum 3 razy w tygodniu – godzina marszu to dobry sposób na rozruszanie mięśni nóg. Doskonałym ćwiczenie jest także jazda na rowerze – choć zimą warunki na zewnątrz nie są sprzyjające dla tego typu aktywności, warto skorzystać z rowerka stacjonarnego lub wybrać się na siłownie. Dobre przygotowanie zapewni również trening na orbitreku. Osoby, które planują wielogodzinne szaleństwa na stoku, mogą zacząć regularne treningi na siłowni – ćwiczenia powinny być nastawione na wzmocnienie mięśni nóg i pleców. Kto wie, być może przygotowania do wyjazdu na narty sprawią, że po powrocie również chętnie wrócisz do regularnych treningów? Z pewnością warto – aktywność fizyczna to najlepszy sposób na zachowanie dobrej formy.

Podczas wyjazdu na narty należy pamiętać o rozgrzewce. Przed wejściem na stok postaraj się przygotować mięśnie do wysiłku. Tak naprawdę wystarczy krótki bieg w miejscu i kilka minut wymachów, aby mięśnie i stawy mogły należycie się rozgrzać. W ten sposób z łatwością unikniesz bólu mięśni nawet po kilku godzinach spędzonych na stoku.

Zainwestuj w niezbędny sprzęt

Wiele osób, które planują wyjazd na narty po razy pierwszy zastanawia się, jaki sprzęt będzie niezbędny na stoku. Oczywiście narty to podstawa, jednak nie należy zapomnieć o dobrych butach narciarskich. Warto wybrać się do profesjonalnego sklepu narciarskiego – tam otrzymasz odpowiednią pomoc, a profesjonalista doradzi Ci, jaka długość nart i jakie buty zapewnią Ci komfort i bezpieczeństwo. Nawet jeśli planujesz wypożyczyć sprzęt, warto skorzystać z pomocy – dzięki temu będziesz mógł oddać się narciarskiemu szaleństwu.

Niezbędnym elementem wyjazdu na narty będą również gogle lub specjalne okulary przeciwsłoneczne. Pozwolą one ochronić wzrok przed promieniami, odbijającymi w śniegu, a także przed ewentualnym uszkodzeniem przed drobinkami śniegu i lodu. Bardzo ważnym elementem jest także kask. Zimą na niektórych stokach panuje duży tłok  czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby nastąpił upadek. Kask pozwala na doskonałe zabezpieczenie głowy. Nawet jeśli jeździsz na nartach od wielu lat, nie warto z niego rezygnować.

Kolejną rzeczą, o którą należy zadbać, jest ubiór. Na stoku niezbędne będą dobre spodnie narciarskie, odpowiednia kurtka oraz grube rękawice. Powinny być naprawdę dobrej jakości – dzięki temu unikniesz przegrzania organizmu podczas wysiłku na mrozie. Dodatkowo warto pamiętać o grubych skarpetach narciarskich oraz o bieliźnie termicznej. Pod kurtką warto mieć przewiewne, ale ciepłe ubranie – najlepiej z bawełny. W ten sposób skóra będzie mogła oddychać, a Ty będziesz czuł się komfortowo.

Bezpieczeństwo na stoku – jak o nie zadbać?

Choć samodzielna nauka jazdy na nartach może wydawać się bardzo łatwa, warto skorzystać ze specjalnego szkolenia. Instruktor dokładnie wyjaśni, w jaki sposób należy jeździć na nartach, jak dbać o prawidłową postawę i jak hamować. Nadmierna pewność siebie może doprowadzić do licznych upadków, a nawet do kontuzji. Doświadczony instruktor skoryguje również ewentualne błędy, a także wskaże miejsca, w których warto się uczyć. Osoby początkujące powinny zacząć od jazdy na niemal płaskim terenie – przyjdzie jeszcze czas na pokonywanie bardzo stromych stoków. Nie warto decydować się na samodzielną jazdę, jeśli nigdy nie jeździłeś na nartach – może to być niebezpieczne, a dodatkowo niepowodzenie zniechęci Cię do tego typu aktywności.

Przed wyjazdem na narty warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne – pozwoli ono na zapewnienie ochrony całej rodzinie na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, a jednocześnie zapewni komfort podczas wyjazdu. W końcu wyjazd na narty to czas, gdy każdy powinien się w pełni zrelaksować i naładować się pozytywną energią!

Facebook Comments