Wypadki w domu zdarzają się zaskakująco często, każdy z nas ma na koncie przynajmniej jeden. Nieuwaga, nieszczęśliwy zbieg okoliczności, przemęczenie – to najczęstsze przyczyny pechowych zdarzeń w mieszkaniu. Jak im zapobiec? Czego unikać? Poniżej nasze wskazówki dotyczące miejsc, w których najczęściej los płata nam figle.

Kuchnia

Tutaj niestety trzeba szczególnie uważać, często posiłki przygotowujemy w pośpiechu, robiąc kilka rzeczy naraz, co nie sprzyja koncentracji i skupieniu na zasadach bezpieczeństwa.  Wrzątek, noże, gaz, prąd, gorąca kuchenka, piekarnik, gorący olej – to tylko przykładowe zagrożenia. W kuchni, w pierwszej kolejności zachowajmy porządek, to ułatwi nam także bezpieczne gotowanie. Rączki patelni nie powinny wystawać poza kuchenkę, a smażąc na gorącym tłuszczu zachowajmy odpowiednią odległość. Noże powinny być dobrze naostrzone (wbrew pozorom tępym nożem, używając zbyt dużego nacisku, można sobie zrobić krzywdę). Jeżeli w kuchni używamy piecyka gazowego, należy zamontować czujnik czadu.

Łazienka

To miejsce gdzie najczęściej dochodzi do upadków oraz zatruć tlenkiem węgla. Wychodząc z wanny lub spod prysznica łatwo można się poślizgnąć, a przy okazji uderzyć o umywalkę, grzejnik czy toaletę. Dlatego warto wyposażyć się w matę antypoślizgową w wannie lub w brodziku i dodatkowo zamontować uchwyt, który pozwoli utrzymać nam równowagę w przypadku zbliżającego się upadku. Jeżeli w łazience działa piecyk gazowy, czujnik czadu to konieczność. Ważne też, aby obwód dostarczający prąd do łazienki wyposażony był w bezpiecznik różnicoprądowy 30 mA.

Schody

Mieszkania wielopoziomowe mają swoje zalety (powierzchnia, duża ilość pomieszczeń, ciekawy układ przestrzenny), jednak na schodach bardzo łatwo o upadek i złamanie nogi lub ręki. Bardzo ważne, aby schody były dobrze oświetlone, stabilne i wyposażone w poręcz. Im schody bardziej urozmaicone (zawijane, trójkątne), tym łatwiej o utratę równowagi. Nie należy również stawiać na stopniach żadnych przedmiotów, aby uniknąć potknięcia. Jeżeli w domu są małe dzieci, które wspinają się po schodach, przydatne będą specjalne barierki.

Garaż lub warsztat

Majsterkowanie często wiąże się z wchodzeniem na drabinę, a to z kolei bardzo częsta przyczyna upadków. Warto wyposażyć się w składaną drabinę (jest stabilna) i zamontować wieszaki z narzędziami na wygodnej dla nas wysokości. Alternatywą jest również zakup pasa z narzędziami na biodro. Uruchamiając silnik w samochodzie, róbmy to wyłącznie przy otwartych drzwiach garażu.

Przedmioty niebezpieczne

Pamiętajmy, aby noże i ostre narzędzia trzymać w zamkniętych, trudno dostępnych dla dzieci szufladach. To samo dotyczy leków – to pokusa nie tylko dla dzieci, ale także nastolatków, osób starszych czy osób z problemami psychicznymi. Regularnie należy też sprawdzać termin przydatności leków i te przeterminowane przekazywać do wyznaczonych aptek.

Przekonanie, że we własnym domu jest najbezpieczniej jest złudne, gdyż paradoksalnie to tutaj dochodzi do największej liczby wypadków. Dlatego warto zadbać o zabezpieczenie miejsc, które mogą stanowić zagrożenie i mieć świadomość możliwych niebezpieczeństw.

 

 

 

 

 

 

Facebook Comments