Kiedy myślimy o wypadkach, najczęściej przychodzą nam do głowy te na drodze. W rzeczywistości jednak w domu dochodzi do nich o wiele częściej. Z pozoru bezpieczne i spokojne miejsce może okazać się prawdziwą pułapką. Sprawdź, kiedy najczęściej zdarzają się wypadki w domu i jak się przed nimi uchronić.

Dom najbezpieczniejszym miejscem?

Co piąty wypadek zdarza się w domu – tak mówią statystyki. Najbardziej narażone są dzieci do 5. roku życia i seniorzy. W 2017 roku ponad 70% akcji straży pożarnej dotyczyły zdarzeń w domu. O wypadek w domu nietrudno, a jego skutki często potrafią być dramatyczne. Warto być przygotowanym na różne okoliczności – nigdy nie wiadomo, co i kiedy się wydarzy. Apteczka i kurs pierwszej pomocy to dwie rzeczy, które mogą okazać się niezbędne do uratowania komuś życia. 

Tak naprawdę nie da się przewidzieć i przygotować do wypadków – często nawet najbardziej zabezpieczonym osobom przytrafia się coś złego. Trudno zliczyć, ile różnych niebezpieczeństw czeka na nas w naszych mieszkaniach. Do wypadku w domu może dojść w najmniej spodziewanym momencie, na przykład podczas wychodzenia z wanny czy prysznica, krojenia warzyw albo wchodzenia po schodach. Często czynności, które wykonujemy codziennie, na przykład gotowanie wody na kawę, uważamy za coś normalnego i nie zachowujemy szczególnej ostrożności. Czasem jednak wystarczy chwila nieuwagi i oparzenie gotowe. Nie możemy jednak dać się zwariować – nie da się uniknąć wypadków i ochronić przed całym złem tego świata. Najważniejsze jest to, że kiedy już coś się wydarzy, musimy zachować spokój i zimną krew, by zareagować jak najszybciej.

Wypadki w domu – do jakich dochodzi najczęściej?

W rankingu najniebezpieczniejszych miejsc w domu zdecydowanie wygrywa łazienka. Już samo połączenie wody i prądu, które w łazience znajdziemy, nie brzmi zbyt dobrze. Najczęstszymi wypadkami w łazience są poślizgnięcia, poparzenia skóry środkami chemicznymi, porażenia prądem i zatrucia pokarmowe po wypiciu jakiegoś płynu (to w przypadku dzieci). Zdarzają się tam także wypadki bardziej abstrakcyjne, które nie przychodzą nam w pierwszym momencie do głowy. Należy do nich między innymi zamknięcie dziecka w pralce (na przykład przez inne dziecko) czy wypicie płynu do udrażniania rur. 

Dzieci – miej oczy dookoła głowy

Małe dzieci mają to do siebie, że są bardzo ciekawskie (w końcu są na etapie odkrywania świata!) i przez swoje małe gabaryty wszędzie się zmieszczą. Tak naprawdę niebezpieczeństwo może na nich czyhać z każdej strony, dlatego rodzice maluchów muszą mieć oczy dookoła głowy – szczególnie gdy dziecko zaczyna raczkować i chodzić. Do najniebezpieczniejszych miejsc dla dziecka należy przede wszystkim kuchnia i łazienka. Dlaczego? W łazience aż roi się od różnych płynów – czy to do sprzątania mieszkania, czy do kąpieli. Wystarczy kilka sekund, by dziecko odkręciło sobie butelkę i napiło się czegoś, a przecież tego nie chcemy. Jak temu zapobiec? Płyny i niebezpieczne substancje powinniśmy trzymać na najwyższych półkach, do których dzieci nie mają dostępu. Kolejną niebezpieczną rzeczą w łazience jest woda i gniazdka kontaktowe. Kiedy dziecko zmoczy swoje rączki i będzie chciało włożyć je do gniazdka – tragedia gwarantowana. 

Drugie najniebezpieczniejsze miejsce w domu to kuchnia. Można tam znaleźć sporo ostrych narzędzi, na przykład noży. Zagrożenie może sprawiać także kuchenka gazowa czy indukcyjna albo piekarnik – łatwo wtedy o oparzenie. W sklepach są dostępne specjalne nakładki na pokrętła kuchenek albo bramki przed piekarnik, by dzieci się nie oparzyły. 

Kuchnia i łazienka to nie jedyne niebezpieczne pomieszczenia. Tak naprawdę na każdym rogu jest coś niebezpiecznego, i to dosłownie. Mowa tutaj o różnego rodzaju rogach i kantach. Dziecko może się uderzyć o nie w głowę. Powinniśmy zabezpieczyć je specjalnymi nakładkami. Im mniejsze dziecko, tym więcej zabezpieczeń powinno być w domu. Przykładowo, jeśli mieszkamy w piętrowym domu, koniecznie musimy pamiętać o bramkach na schody. Ważne są także zabezpieczenia na okna, by dziecko samo nie mogło ich otworzyć. Niebezpieczeństwo mogą sprawiać także szuflady i szafki, w których dziecko może sobie przykleszczyć paluszki. 

Tak naprawdę nie możemy przewidzieć, co będzie chciało zrobić nasze dziecko i niemożliwe jest uchronić je przed wszystkim. Najlepszym rozwiązaniem jest nie spuszczać go z oka, przynajmniej przez większość czasu.

Jak dbać o bezpieczeństwo seniora?

Starsze osoby, które przeszły na emeryturę albo którym stan zdrowia nie pozwala na codzienną pracę, zmuszone są do spędzania dużo czasu w domu. Wiadomo, że nie zawsze mamy czas, by spędzić z nimi każdą chwilę i opiekować się. Powinniśmy więc zorganizować mieszkanie tak, by senior miał wszystko, czego potrzebuje oraz by czuł się bezpiecznie. Na szczęście teraz na rynku istnieje wiele rozwiązań, które znacznie mogą ułatwić nam życie. Różnego rodzaju sprzęty, maty antypoślizgowe, uchwyty do łazienki, ciśnieniomierze? Coraz łatwiej jest zadbać o bezpieczeństwo starszej osoby.

Powinniśmy pamiętać nie tylko o bezpieczeństwie, ale też o dobrym samopoczuciu. Starsze osoby mają bardzo dużo czasu wolnego, przez co nie mają co ze sobą zrobić, nudzą się albo czują samotni. Powinniśmy porozmawiać z nimi i zorganizować im jakieś zajęcie, na które mają ochotę, na przykład zapisać na lekcje czegoś. Jest wiele możliwości, na pewno znajdziemy coś odpowiedniego!