Stworzenie funkcjonalnej kuchni to jedno z najważniejszych zadań, które stoją przed osobami, planującymi zakup mieszkania lub remont. Pomieszczenie to jest jednym z najczęściej użytkowanych, a jednocześnie to właśnie w nim najczęściej panuje chaos – domownicy w pośpiechu przygotowujący sobie kanapki, domowi pasjonaci gotowania czy głodne dzieci wracające ze szkoły – wszystko to sprawia, że kuchnia powinna być naprawdę dobrze przemyślana. Dowiedz się, jakie są zalety i wady aneksów kuchennych, oddzielnej kuchni oraz wyspy kuchennej.

Aneks kuchenny – nowoczesny, ale czy funkcjonalny?

Aneks kuchenny to rozwiązanie, które od pewnego czasu cieszy się ogromną popularnością. Pojawia się w większości projektów, tworzonych przez architektów wnętrz, a deweloperzy częściej stawiają na aneksy niż na oddzielne kuchnie. Z tego powodu to właśnie aneksy znajdują się w większości mieszkań, wybudowanych po 2000 roku.

Jedną z najważniejszych zalet aneksów kuchennych jest oszczędność miejsca – brak dodatkowych ścian pozwala na oszczędność nawet czterech metrów kwadratowych, co jest szczególnie istotne w przypadku bardzo małych mieszkań. Dodatkowo, aneks daje o wiele większe poczucie przestrzeni – połączenie kuchni z salonem oraz zastosowanie jasnych barw pozwala na wizualne powiększenie pomieszczenia. Oprócz tego aneks kuchenny jest o wiele lepiej oświetlony – dociera do niego duża ilość światła słonecznego, czego z pewnością nie można powiedzieć o zamkniętych kuchniach, pozbawionych okien.

Kolejną bardzo ważną zaletą aneksów jest możliwość integracji z rodziną. Jest to szczególnie ważne dla osób, które żyją w pośpiechu. Dzięki aneksowi nie ma konieczności zamykania się w kuchni po powrocie z pracy – można swobodnie gotować obiad, rozmawiając jednocześnie z dziećmi lub pilnując ich podczas zabawy czy odrabiania lekcji. Z tego powodu aneks kuchenny jest często wybierany przez rodziny z małymi dziećmi – jeden z rodziców może jednocześnie pilnować maluchów i gotować.

Niestety aneksy kuchenne nie są pozbawione wad. Największą z nich jest brak możliwości ukrycia nieporządku, na przykład przed gośćmi. Wiele osób, które mają w domu aneks kuchenny, skarży się na brak prywatności. Oprócz tego wszelkie zapachy i wilgoć, wydobywające się z kuchni, łatwo przedostają się do salonu. Mogą one wnikać w meble i tekstylia, w nawet powodować powstawanie pleśni.

Oddzielna kuchnia – rozwiązanie deficytowe

W związku z ogromną popularnością aneksów kuchennych, oddzielna kuchnia staje się obecnie towarem deficytowym na rynku mieszkań. Wiele osób nadal woli jednak oddzielne pomieszczenie kuchenne. Najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności ciągłego dbania o porządek – sterta brudnych naczyń nie jest widoczna z salonu, dlatego nawet kiedy teściowa wpadnie z niezapowiedzianą wizytą, można łatwo uniknąć jej karcących spojrzeń w kierunku kuchni.

Oddzielna kuchnia doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które uwielbiają gotować. Osobne pomieszczenie pozwoli im na zamknięcie się w kuchni i swobodne tworzenie swoich kulinarnych dzieł sztuki, bez konieczności martwienia się o roznoszące się przez wiele godzin zapachy czy biegające wokół dzieci.

Co ważne, oddzielna kuchnia to dobre rozwiązanie zarówno w małych, jak i dużych mieszkaniach. Odpowiednia aranżacja wnętrza jest tutaj kluczowa. Osoby, które dysponują bardzo dużą kuchnią, mogą zdecydować się na umieszczenie w niej strefy jadalnianej lub wyspy kuchennej. No właśnie, co z tą wyspą?

Wyspa kuchenna – niekwestionowany hit ostatnich lat

Od kilku lat wyspy kuchenne cieszą się ogromną popularnością. Pojawiają się w coraz większej ilości mieszkań – zarówno tych małych, jak i większych. Co ważne, wyspa kuchenna doskonale sprawdza się w aneksach kuchennych i w oddzielnych kuchniach. W przypadku aneksów może ona spełniać funkcję oddzielającą kuchnię od salonu – wystarczy umieścić na niej kilka doniczek z kwiatami, aby cieszyć się większą prywatnością, nawet podczas wizyty gości.

Wyspy kuchenne posiadają wiele zalet. Przede wszystkim są one dodatkową przestrzenią roboczą, której tak często brakuje w kuchni. Wyspy mogą pełnić różne funkcje – wystarczy wyposażyć je w szafki, szuflady, piekarnik czy płytę indukcyjną. Warto zastanowić się nad wysokością wyspy – jeśli będzie niższa, z powodzeniem może stać się również stolikiem jadalnianym, natomiast jeśli stanowić będzie przede wszystkim przestrzenią roboczą, warto umieścić obok niej wysokie krzesła.

Niestety wyspa kuchenna nie sprawdzi się w każdej kuchni. Architekci wnętrz zalecają, aby w przypadku kuchni o powierzchni mniejszej niż 15m2 zrezygnować z wyspy kuchennej. Bardzo istotne jest to, aby pomiędzy wyspą a szafkami kuchennymi było minimum 100-120 cm przestrzeni – w przeciwnym wypadku poruszanie się po kuchni może być mało komfortowe.

Aneks, samodzielna kuchnia, wyspa kuchenna – co wybrać?

Planując kuchnię, warto pamiętać przede wszystkim o tym, aby była ona funkcjonalna – dzięki temu codzienne gotowanie stanie się przyjemnością.