Wyjazd na narty to coś, na co wiele osób czeka cały rok. Mnóstwo śniegu, eksplozja endorfin, wywołana aktywnością fizyczną i wieczory przy kominku to wspaniała przygoda, która zapewnia pełną regenerację. Urlop narciarski to prawdziwe spełnienie marzeń! Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas wyjazdu na narty, aby urlop był w pełni udany i by nie pojawiły się niepożądane niespodzianki?

Zadbaj o umiejętności swoje i swojej rodziny

Jeżeli po raz pierwszy wyjeżdżasz na narty, nie możesz spodziewać się, że w jeden dzień nauczysz się profesjonalnej jazdy. Brawura i zbyt duża prędkość często kończą się wypadkami na stoku. Nauka jazdy na nartach trwa o wiele dłużej niż kilka dni, dlatego pamiętaj o rozsądku. Aby móc cieszyć się urlopem, przygotuj siebie i swoją rodzinę już przed wyjazdem.

Przede wszystkim musisz zadbać o formę – jazda na nartach jest dość angażującym sportem, dlatego mizerna kondycja szybko da o sobie znać. Wieczorne, szybkie spacery, jazda na rowerze czy jogging sprawią, że forma Twoja i Twojej rodziny będzie lepsza, a wyjście na narty nie skończy się jedynie zadyszką. Przed wyjazdem poświęć też nieco czasu na suchą zaprawę.

Kiedy już będziecie na miejscu, możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego instruktora. Wyjaśni on, jak należy jeździć na nartach, jak hamować i dostosować prędkość do warunków oraz jak samodzielnie zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Niezbędny jest dobry sprzęt

Kiedy postanowisz kupić narty, powinieneś skorzystać z pomocy profesjonalisty. Dopasuje on rozmiar i długość nart, dobierze buty, gogle i resztę sprzętu. Przed zakupem sprawdź swoją wagę i wzrost, bo w oparciu o te parametry fachowiec dopasuje dla Ciebie narty. Nie zapominaj o odpowiednim stroju oraz kasku, który uchroni Twoją głowę w czasie ewentualnego upadku.

Podczas podróży na urlop, nie przewoź odsłoniętych nart na dachu – piasek i sól mogą je uszkodzić, przez co jazda nie będzie przyjemna. Zaopatrz się w specjalne mocowania dachowe do sprzętu, które odpowiednio go zabezpieczą.

Wyjazd na narty w Polsce

Jeżeli zdecydowałeś się na narciarski urlop w Polsce, wybierz miejsce, które jest bezpieczne i dostosowane do potrzeb turystów. Nawet jeśli potrafisz doskonale jeździć na nartach, niezbędna może być pomoc instruktora, dlatego zadbaj, aby w pobliżu znajdował się ośrodek, w którym będziesz mógł skorzystać z porady lub pomocy. Polska jest krajem, w którym znajduje się wiele miejsc, gdzie można udać się na urlop na narty – w wielu z nich znajdują się również dodatkowe atrakcje, jak termy, parki narodowe czy parki zimowe. Upewnij się również, czy stok, na który się wybierasz, jest oświetlony. Zimą wcześnie zapada zmrok, a dodatkowe oświetlenie może pomóc Ci bardziej (i dłużej!) cieszyć się urlopem.

Wyjazd na narty za granicę

Urlop narciarski w innym kraju to nie lada gratka dla każdego miłośnika sportu. Jeżeli postanowiłeś sprawić sobie i swojej rodzinie taki wypoczynek, powinieneś zatroszczyć się nie tylko o przyjemne spędzenie czasu podczas wyjazdu, ale też o bezpieczeństwo. Zadbaj o ubezpieczenie podróży i sprawdź w Ogólnych Warunkach Umowy, co obejmuje ubezpieczenie. Oprócz tego upewnij się, czy miejsce, do którego jedziesz, jest sprawdzone – będziesz bardzo daleko od domu, dlatego wszystko musi być w porządku.

Szaleństwo w austriackich Alpach to wspaniała przygoda. Oprócz zakwaterowania i ubezpieczenia zadbaj również o to, aby w odpowiedni sposób przewieźć narty – zabezpiecz je, by nie uległy uszkodzeniu. Większość linii lotniczych umożliwia transport nart i desek snowboardowych, sprawdź jednak szczegółowe wymagania. Dzięki temu unikniesz przykrej niespodzianki, gdy ktoś poinformuje Cię, że narty zostają w kraju.

Wyjazd na narty a prawo

Podczas wyjazdu na narty musisz pamiętać o przestrzeganiu międzynarodowego kodeksu narciarskiego. Sprawdź, czego potrzebujesz, szczególnie jeśli wyjeżdżasz za granicę. Jeśli jedziecie samochodem, upewnij się, jakie są wymagania odnośnie samochodów w krajach, przez które będziesz przejeżdżał – szczególnie jeśli chodzi o ilość kamizelek, oświetlenie, apteczkę, wysokość bieżnika w oponach, opony zimowe, ubezpieczenie oraz w jaki sposób należy przewozić dzieci.

Rozsądek to gwarancja świetnej zabawy

Jak w przypadku każdego wyjazdu, również planując urlop narciarski musisz pamiętać o rozwadze. Odpowiednie planowanie sprawi, że unikniesz przykrych niespodzianek i będziesz przygotowany na każde okoliczności. Dobra kondycja, profesjonalny sprzęt, ubezpieczenie i pewne miejsce zakwaterowania to podstawy, dzięki którym białe szaleństwo na stoku stanie się wspaniałym przeżyciem, które będziesz wspominać jeszcze długo!