Obecnie w Polsce mamy okres intensywnych burz. Każda burza jest niebezpieczna i wiąże się z ryzykiem. Nie ignoruj tego niebezpieczeństwa. Warto dowiedzieć się, jakie zagrożenia niesie za sobą to zjawisko pogodowe oraz jak skutecznie się chronić.

Przygotowaliśmy wskazówki, które zapewnią Ci bezpieczeństwo nawet w czasie najbardziej intensywnej burzy.

Jak przygotować się do burzy?

Powietrze robi się ciężkie, zaczyna być coraz bardziej ponuro, gromadzą się ciemne chmury – te oznaki wskazują, że być może zbliża się burza. Jeśli masz takie podejrzenia, jak najszybciej udaj się do domu lub w inne bezpieczne miejsce. Jeśli jesteś w domu, zadbaj o jego otoczenie – zdejmij doniczki z parapetów, pozamykaj wszystkie drzwi i okna, odłącz od prądu sprzęt elektroniczny. Możesz również pozamykać zwierzęta w bezpiecznym pomieszczeniu oraz przygotować sobie latarkę i baterie, na wypadek gdyby doszło do poważnych uszkodzeń i przez jakiś czas nie byłoby prądu.

 

Jak zachować się w czasie burzy – w domu

Jeśli masz to szczęście i w czasie burzy jesteś w domu, to prawdopodobnie jesteś bezpieczny. Zastosuj jednak kilka rad, dzięki którym unikniesz wszelkich zagrożeń.

Przede wszystkim w czasie burzy nie rozmawiaj przez telefon komórkowy, nie używaj też telefonu przewodowego. Wszelkie urządzenia elektryczne grożą porażeniem, mogą też zostać uszkodzone. Najlepiej odłącz je od prądu, a komputer od kabla sieciowego. Nie obserwuj burzy z balkonu czy przez szklane drzwi i okna – jest to wyjątkowo niebezpieczne, chociaż masz poczucie, że nic Ci nie grozi. W czasie burzy nie korzystaj z kąpieli w wannie. Możesz włączyć radio. Dzięki temu będziesz na bieżąco otrzymywał komunikaty o sytuacji i potencjalnych zagrożeniach albo przerwach w dostawie prądu.

 

Jak zachować się w czasie burzy – poza domem

Jeżeli burza zaskoczyła Cię poza domem, musisz jak najszybciej znaleźć odpowiednie schronienie. Możesz wybrać najbliższy budynek, na przykład centrum handlowe lub pozostać  w samochodzie. Jesteś w nim bezpieczny, jednak nie jedź dalej. Zatrzymaj się w odpowiednim miejscu, z dala od latarni i słupów.  Nigdy nie chowaj się pod drzewami, słupami, zbiornikami wodnymi ani pod latarniami – doskonale przewodzą prąd.

Jeżeli nie masz możliwości schronienia, na przykład podczas górskiej wędrówki, zdecydowanie przerwij wycieczkę i nie wspinaj się dalej. Postaraj się znaleźć miejsce, gdzie teren jest obniżony, na przykład wąwóz. Jesteś nad morzem lub jeziorem? W żadnym wypadku nie kontynuuj kąpieli, nie wchodź do wody na nawet nie zbliżaj się do niej – nic tak dobrze nie przewodzi prądu. Nie pływaj również łódką ani jachtem. Na otwartym terenie najlepiej jest przykucnąć, nogi trzymać złączone, ponieważ właśnie taka pozycja zapewni Ci największe bezpieczeństwo.

Burza dopadła Cię w centrum miasta? Nie korzystaj z parasola. Najlepiej będzie, jeśli pozbędziesz się wszystkich metalowych elementów. Odsuń się również od trakcji tramwajowych czy kolejowych – wszystkie te elementy doskonale przewodzą prąd i mogą być bardzo niebezpieczne. Burzom często towarzyszy bardzo silny wiatr, więc miej oczy dookoła głowy. Może zdarzyć się, że podmuch powietrza uszkodzi element konstrukcji budynku i wypadnie z niego okno lub inny ciężki element.

 

Czy można przewidzieć burzę?

W sezonie burzowych warto śledzić prognozy pogody. Z reguły synoptycy są w stanie przewidzieć wyładowania, dlatego jeśli przed wyjściem z domu zapoznasz się z najświeższą prognozą, istnieje duża szansa, że przygotujesz się do burzy. Być może też sam jesteś w stanie śledzić to zjawisko pogodowe – wystarczy dostęp do Internetu. W sieci można znaleźć specjalne portale, gdzie na bieżąco pokazywane są informacje o aktualnych wyładowaniach, Wystarczy wpisać lokalizację, jaka Cię interesuje, a na ekranie Twojego komputera pojawią się wszystkie wyładowania w danym regionie.

 

Podsumowanie

 • przed burzą postaraj się znaleźć schronienie, najlepiej w budynku, możesz też zostać w samochodzie,
 • przygotuj do burzy swój dom: zamknij okna, odłącz sprzęt, zapewnij schronienie zwierzętom,
 • w czasie burzy nie rozmawiaj przez telefon,
 • nie chowaj się pod drzewami ani latarniami,
 • pozbądź się metalowych elementów,
 • unikaj trakcji tramwajowych i kolejowych,
 • nie wchodź do wody,
 • nie obserwuj burzy z niebezpiecznych miejsc: z balkonu czy zza szklanej szyby,
 • miej oczy dookoła głowy, szczególnie w czasie wiatru,
 • przykucnij ze złączonymi nogami,
 • UWAGA! Jeśli czujesz w powietrzu ładunki elektryczne, szybko przykucnij na ziemi, ponieważ piorun może Cię trafić.